Grypa ptaków. Polska czeka na uwolnienie od choroby

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
30-05-2022,9:30 Aktualizacja: 30-05-2022,9:30
A A A

Liczba ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków w tym roku jest zdecydowanie niższa niż w zeszłym.

Główny Inspektorat Weterynarii w 2021 roku do połowy maja wyznaczył ponad 320 ognisk HPAI u drobiu domowego oraz 88 u ptaków dzikich. W tym roku w tym samym okresie jest to odpowiednio 30 oraz 25.

- Wraz ze wzrostem temperatury powietrza zagrożenie rozprzestrzeniania się grypy ptaków maleje. Mamy nadzieję, że nie będziemy obserwować takiej sytuacji, jaka miała miejsce w ubiegłym roku - mówi w rozmowie z naszym portalem Dariusz Goszczyński, dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa - Izby Gospodarczej.

  • Liczba ognisk HPAI w 2022 r. jest zdecydowanie niższa niż rok wcześniej
  • Ostatnie ognisko HPAI wybuchło 28 kwietnia
  • Polska czeka na uwolnienie od HPAI

Co wpłynęło na fakt, że w tym roku tak istotnie zmalała liczba ognisk grypy ptaków w naszym kraju?

cena drobiu, żywiec drobiowy, mięso,indyki, brojlery, spadek cen,

Ceny większości gatunków drobiu spadły

Notowania żywca drobiowego w drugim tygodniu maja w przypadku kurcząt brojlerów i indyków spadły. Z kolei kaczki brojlery w omawianym czasie podrożały.    Kurczęta brojlery w dniach 9-15 maja, według danych Zintegrowanego...

- Trudno jednoznacznie to stwierdzić porównując rok do roku, ale w ubiegłym mieliśmy do czynienia z zimną i bardzo wietrzną pogodą w kwietniu, co sprzyjało transmisji wirusa. Ponadto choroba dostała się do drobiowego zagłębia czyli Żuromina - mówi Dariusz Goszczyński i dodaje:

- Należy podkreślić, że wszyscy mamy większą świadomość tego, jak postępować w obliczu zagrożenia, a hodowcy bardziej rygorystycznie przestrzegają zasad bioasekuracji. Myślę, że obecne w zeszłym roku przeświadczenie o tym, że grypa ptaków jest chorobą, która gdzieś tam wybucha, ale z pewnością nie dotknie mojego gospodarstwa, bezpowrotnie minęło. Po fatalnych doświadczeniach wielu producentów zobaczyło i uświadomiło sobie, z jakim dramatem wiąże się ognisko HPAI.

Czekamy na uwolnienie od HPAI

Wiele ognisk HPAI w Polsce w tym roku stwierdzono w okolicach Kalisza czyli na obszarze gęsto zasiedlonym przez gospodarstwa drobiarskie. Ostatnie zostało potwierdzone 28 kwietnia.

grypa ptaków, handel drobiem, mięso drobiowe, Stany Zjednoczone

Grypa ptaków szaleje i ogranicza handel drobiem

Szalejąca w Stanach Zjednoczonych grypa ptaków ogranicza import towarów z sektora drobiarskiego. Wielu kontrahentów stosuje regionalizację, ale zasięg geograficzny występowania ognisk HPAI jest już naprawdę spory. Kłopoty...

- Po cichu liczyliśmy na to, że już w kwietniu staniemy się krajem wolnym od grypy ptaków. Niestety w tym miesiącu w Wielkopolsce wybuchły trzy ogniska, które przekreśliły tę możliwość - mówi Dariusz Goszczyński.

Przypominamy, że zgodnie z ubiegłoroczną decyzją Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt OIE w ramach kodeksu zdrowia zwierząt lądowych, kraj może ogłosić urzędową wolność od grypy ptaków po upływie 28 dni, a nie jak wcześniej, po 3 miesiącach od wykonania ostatniego czyszczenia i dezynfekcji w ostatnim ognisku choroby.

W zależności od wielkości stada proces czyszczenia i dezynfekcji może trwać od dwóch dni do tygodnia.

Na status kraju dotyczący wysoce zjadliwej grypy ptaków nie wpływają ogniska stwierdzane u dzikiego ptactwa. a także u drobiu przyzagrodowego.

Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych |Sygnały indykówPoleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA