Eksport unijnego drobiu ciągle rośnie. Polska jednym z liderów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
01-06-2016,10:50 Aktualizacja: 01-06-2016,11:38
A A A

W pierwszym kwartale bieżącego roku UE wyeksportowała do krajów trzecich 343,8 tys. ton mięsa, żywca, podrobów i przetworów drobiu. To o 6,8 proc. więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej.  

W strukturze towarowej wywozu dominowało mięso i przetwory kurcząt (87 proc.), których sprzedaż poza UE wzrosła przez rok o 8,7 proc. do ok. 300 tys. ton. Zwiększył się również wywóz mięsa kaczek (43 proc. do 1,6 tys. ton) oraz żywca drobiu (3 proc. do 3 tys. ton) - informuje FAMMU/FAPA.

drób, eksport drobiu, podroby drobiowe, kurczęta

Eksport mięsa drobiowego zmienia kierunki

W ostatnich latach zachodzą istotne zmiany w strukturze geograficznej międzynarodowego handlu drobiem. Dotyczy to przede wszystkim kierunków wymiany bowiem czołówka największych światowych graczy jest w miarę stabilna. Czołowymi...

Spadły natomiast wysyłki mięsa i przetworów z indyków (2 proc. do 32 tys. ton), gęsiny (11 proc. do 550 ton) oraz pozostałych produktów: podrobów, tłuszczu drobiowego (24 proc. do 7,1 tys. ton).

Największe ilości drobiu wyekspediowały poza ugrupowanie Holandia, Francja i Polska. Nasz udział w wywozie wyniósł 14 proc., a przez rok dostawy zwiększyły się o 17 proc.

Największymi odbiorcami towarów z UE w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku były RPA, Arabia Saudyjska, Benin, Hongkong i Filipiny. Eksport do Rosji był niewielki ze względu na obowiązujące embargo, a ten wielki kraj kupował we Wspólnocie jedynie pisklęta oraz nieznaczne ilości przetworów i tłuszczu drobiowego.

Import sektora drobiu z krajów trzecich do UE w omawianym okresie br. wyniósł z kolei ok. 203 tys. ton i był o 8,6 proc. wyższy niż rok wcześniej. Pozycję największego dostawcy utrzymała Brazylia (53 proc. przywozu).

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA