Dyskusje nic nie pomagają. A konkurencja na rynku jaj rośnie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: KIPDiP (em) | redakcja@agropolska.pl
19-05-2019,13:00 Aktualizacja: 19-05-2019,13:42
A A A

Od dłuższego czasu polscy i europejscy producenci jaj dyskutują o konkurencji ze strony Ukrainy. Ale mimo debat trwa ekspansja na rynkach naszych wschodnich sąsiadów kosztem, m.in. rodzimych hodowców.

Ostatnie informacje dotyczące światowego handlu jajami potwierdziły nowy układ sił - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. Z pierwszej trójki największych eksporterów wypadły USA, a ich miejsce zajęła właśnie Ukraina.

jaja, drób, Jak rozszyfrować kody na skorupkach jaj?, żywność, zakupy, Wielkanoc

Jak rozszyfrować kody na skorupkach jaj?

Jaja konsumpcyjne to kluczowy produkt zwłaszcza przed Wielkanocą. W tygodniach poprzedzających święta Polacy kupują setki milionów jaj, które później trafią na nasze stoły. Niestety, niewiele osób wie, jak prawidłowo...

Niedoścignionym liderem w zaopatrywaniu świata w jaja i produkty jajeczne pozostaje Turcja, a drugie miejsce zajmują Chiny (wraz z Hongkongiem). Na czwartej pozycji są wspomniane Stany Zjednoczone, a piątą lokatę zajmuje Unia Europejska. Zaskoczeniem może być wysoka lokata Białorusi, która rozdziela Europę od Brazylii.

O ile do rosnącej pozycji Ukrainy wszyscy zdążyli się już przyzwyczaić, o tyle zyskująca na znaczeniu wspomniana Białoruś może budzić niepokój.

Jeśli bowiem okaże się, że kraj ten będzie konsekwentny w zwiększaniu eksportu, to ze względu na różnice w kosztach produkcji polscy producenci będą coraz mniej konkurencyjni.

Dwaj potężni eksporterzy tak blisko nas mogą pośrednio wywierać presję na spadek cen Polsce, co zdaniem ekspertów KIPDiP już ma miejsce.

Jeśli powyższe konstatacje zestawimy z gwałtownie rosnącą od 2017 roku rodzimą produkcją oraz transformacją rynkową w kierunku systemów alternatywnych, to może się okazać, że perspektywy dla polskich producentów na najbliższe miesiące nie są najlepsze.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA