Drobiarze mogą mieć spory problem. Ma wzrosnąć eksport z krajów Mercosur

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-01-2018,10:50 Aktualizacja: 22-01-2018,11:07
A A A

KE rozmawia o zwiększeniu kontyngentu przywozowego dla krajów Mercosur. Taka decyzja byłaby sporym zagrożeniem dla polskiego i europejskiego przemysłu drobiarskiego, a także dla unijnych konsumentów - uważa Krajowa Rada Drobiarstwa-Izba Gospodarcza.

Dobiegają końca negocjacje Komisji Europejskiej z Argentyną, Brazylią, Paragwajem i Urugwajem, dotyczące umowy o wolnym handlu. Jednym z najważniejszych punktów rozmów jest zwiększenie kwot importowych dotyczących mięsa drobiowego wysyłanego do Unii Europejskiej.

produkcja drobiu, drób, eksport drobiu, skup drobiu, ceny drobiu

Sektor drobiarski będzie się rozwijał. Ale wyzwań coraz więcej

Rok 2017 na rynku drobiu rozpoczął się bardzo burzliwie z powodu rozprzestrzeniania się grypy ptaków. Z powodu choroby ograniczono eksport, a niektóre rynki zostały nawet zamknięte dla naszego mięsa.     Z najnowszych danych...

Z informacji uzyskanych ze źródeł unijnych wynika, że Bruksela w grudniu zaproponowała reprezentantom Mercosur powiększenie dotychczasowego kontyngentu o 90 tys. ton. Stanowi to blisko 20 proc. aktualnego wolumenu drobiu eksportowanego z Brazylii - poinformowała KRD-IG.

Zdaniem organizacji, takie uzgodnienia stanowią istotne zagrożenie dla polskiego i europejskiego przemysłu drobiarskiego, a także dla unijnych konsumentów. W 2016 roku, kraje UE sprowadziły 895 tys. ton mięsa drobiowego z państw trzecich (pozaunijnych), z czego 500 tys. ton pochodziło z Brazylii (55 proc. importu).

Dla porównania całkowity import pozostałych gatunków mięsa z państw trzecich wynosił: 309 tys. ton wołowiny, 206 tys. ton baraniny i jedynie 19 tys. ton wieprzowiny.

- Drób w Ameryce Południowej jest produkowany według znacznie niższych standardów jakościowych niż w Europie - podkreślił Łukasz Dominiak, dyrektor generalny izby. Dodał, że każda kolejna sztuka drobiu sprowadzona z poza Wspólnoty oznacza zmniejszenie produkcji dla unijnych producentów i stanowi poważne zagrożenie dla europejskiego rynku pracy.

produkcja jaj, kury nioski, zwalczanie salmonelli, salmonella w stadach kur niosek

KPIDiP: minister zostawił rolników. Producenci jaj będą bankrutować?

Od kilku dni w Polsce - zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa - obowiązuje nowy, krajowy program zwalczania salmonelli w stadach kur niosek. Zdaniem KIPDiP doprowadzi on do bankructw rolników zajmujących się produkcją jaj. Największe...

Zwiększenie importu mięsa drobiowego z Ameryki Południowej jest niezrozumiałe także z perspektywy ochrony interesów unijnych konsumentów. Zwłaszcza w kontekście niedawnego skandalu w Brazylii, związanego z eksportem do Europy mięsa drobiowego i wołowego, niespełniającego wymogów bezpieczeństwa oraz głośnej afery korupcyjnej dotyczącej tamtejszych służb nadzoru nad produkcją żywności.

Z informacji uzyskanych przez KRD wynika, iż kontrole mięsa, które trafiło na rynek wspólnotowy z tego kraju, tuż po wybuchu skandalu, nie spełniają norm obowiązujących w Unii. Przykładem może być brak procedur uniemożliwiających reeksport odesłanego przez UE mięsa. Z danych wynika również, że tylko w pierwszych 10 miesiącach ubiegłego roku z powodu zakażenia salmonellą odrzuconych zostało 275 brazylijskich wysyłek mięsa drobiowego.

Dyrektor zauważył, że polscy i europejscy producenci mięsa drobiowego muszą spełniać wysokie standardy, jeżeli chodzi o dobrostan zwierząt, bezpieczeństwo żywności i ochronę środowiska. Standardy "od pola do stołu" sprawiają, że konsumenci mogą być pewni, że sięgają po całkowicie bezpieczne mięso, charakteryzujące się najwyższą jakością.

produkcja drobiu, produkcja jaj, Ubezpieczenie produkcji zwierzęcej, drób, brojlery

Producenci drobiu i jaj mogą skorzystać z nowego ubezpieczenia

Concordia Ubezpieczenia z niemieckim Vereinigte Tierversicherung Gesellschaft a.G. wprowadza właśnie na polski rynek produkt Concordia Produkcja Zwierzęca. Ubezpieczenie produkcji zwierzęcej od utraty zysku zapobiega utracie płynności...

Unijna branża drobiarska nie może więc zaakceptować rozwiązania proponowanego przez Komisję Europejską. KRD-IG, jako członek unijnej organizacji drobiarskiej będzie walczyć o interesy polskich producentów przedstawiając swoje racje negocjatorom umowy z Mercosur.

Należy podkreślić także, iż kluczowe znaczenie dla prowadzonych rozmów będzie miało stanowisko poszczególnych państw członkowskich, w tym polskiego rządu, zaprezentowane podczas dyskusji wewnętrznych w Brukseli. - Apelujemy zatem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o udzielnie wsparcia polskiej branży drobiarskiej - powiedział Dominiak.

Polska jest największym producentem drobiu w UE. Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w 2017 r. wytwórczość można szacować na 2 mln 830 tys. ton, czyli o ok. 8 proc. wyższą niż rok wcześniej. Branża eksportuje ok. 40 proc. swojej produkcji.

Eksperci szacują, że w ub.r. wywóz drobiu wzrósł o ok. 9,6 proc. To efekt rosnącej produkcji w kraju oraz konkurencyjności cenowej i jakościowej polskiego drobiu na rynku unijnym. Głównymi odbiorcami są Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Holandia, Czech, a z krajów poza unijnych - Hongkong, gdzie trafiło ponad 18 tys. ton mięsa drobiowego.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA