Drobiarze liczą na wsparcie nowego wiceministra

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marek Szczepanik PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-09-2022,12:30 Aktualizacja: 21-09-2022,12:42
A A A

Jestem pozytywnie zaskoczony deklaracją Janusza Kowalskiego, wiceministra rolnictwa i liczę, że zapowiedzi dotyczące bezpieczeństwa energetycznego dla producentów żywności szybko wprowadzi w czyn - powiedział Paweł Podstawka, prezes KFHDiPJ.

Na antenie Radia Opole nowy wiceszef resortu powiedział, że będzie wspierał konkurencyjność polskiego rolnictwa, także pod względem dostępu do energii branży produkcji i przetwórstwa żywności. Polityk przypomniał, że już rok temu proponował wprowadzenie specjalnej taryfy na energię elektryczną dla wsi.

ceny drobiu, żywiec drobiowy, indyki, kurczęta, tuszki, brojlery, eksport, import, Polska

Wahania cen w skupie żywca drobiowego

Ceny większości gatunków drobiu w drugim tygodniu września wzrosły. Wyjątek stanowią kurczęta brojlery, których notowania pozostały bez zmian oraz indory, które potaniały.    Kurczęta brojlery w dniach 5-11 września,...

- Będę na pewno realizował kwestie wspierania przetwórstwa i rynków rolnych w tym obszarze, w którym realizował mój poprzednik. Przez Zjednoczoną Prawicę również zostały postawione przede mną określone zadania. W związku z tym, że mam kompetencje dotyczące kwestii energii, ciepła i Green Deal, będę wspierać resort wzachowaniu konkurencyjności cenowej, jeżeli chodzi i surowce, i energię dla wsi - powiedział Kowalski.

Deklaracje nowego wiceministra spotkały się z pozytywną oceną ze strony hodowców drobiu. Jak powiedział Paweł Podstawka, prezes Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, branża od wielu miesięcy apeluje do rządu o zwrócenie uwagi na groźbę utraty konkurencyjności polskich farm z powodu wysokich cen pasz i energii.

- Niestety, proponowane nam przez dostawców energii ceny są kilkukrotnie wyższe od tych z ubiegłego roku. Już od marca prosimy o zainteresowanie się tematem ministerstwo rolnictwa. Ostrzegaliśmy, że przy braku pewności dostaw energii w dającej się akceptować cenie, hodowle w kraju będą ograniczały produkcję. Według ostatnich statystyk m.in. z komisji ekspertów UE wynika, że połowa producentów drobiu już to zrobiła. Czasu jest bardzo mało, bo ostatni tego lata etap hodowli brojlera wypadnie na połowę października. Bez gwarancji utrzymania rozsądnych cen energii, zimą nikt brojlerów nie będzie produkował. Oznaczać to będzie konieczność importu mięsa drobiowego i likwidację wielu polskich gospodarstw. Dlatego cieszy nas, że w końcu ktoś w ministerstwie zauważył związek dostaw energii z produkcją żywności i strategicznych powiązań tych dwóch sektorów - powiedział Podstawka.

Prezes KFHDiPJ przypomniał, że Polska jest obecnie europejskim potentatem pod względem produkcji drobiu, a w 10 tysiącach gospodarstw zatrudnione są dziesiątki tysięcy osób w całym kraju.
 
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2022

Hoduj z głową bydło:

-Produkuj mleko A2

-Jakie buhaje A2A2?

-Separat na legowiskach

-Lizawki-niezbędny dodatek?

-Rozród stada jak w zegarku

 

PRENUMERATA