Drób i jaja bardzo drożeją. Sklepy mogą mieć kłopot z pozyskaniem towaru

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-03-2022,10:40 Aktualizacja: 09-03-2022,10:49
A A A

Gwałtownie idą w górę ceny produktów drobiarskich. Głównym powodem jest wojna na Ukrainie, która wyłączyła dostawy drobiu z tego kraju na europejskie rynki - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Według KIPDiP, ceny skupu kurcząt rzeźnych od końca stycznia wzrosły już o 25 procent, a jaj spożywczych o około 23 procent. Analitycy przewidują, że trend wzrostowy jeszcze przyspieszy.

MHP  Ukraina, produkcja drobiu, brojlery kurze, Katarzyna Gawrońska

Wojna zatrzymała ukraiński eksport drobiu

MHP, największy ukraiński producent i eksporter mięsa drobiowego ogłosił, że nie jest możliwy jakikolwiek wywóz zagraniczny. Firma odpowiadająca za większość ze 162 tysięcy ton tamtejszego wywozu drobiu do UE z dnia na dzień przerwała...

- Wzrosty cen drobiu i jaj widać na razie przede wszystkim w hurcie. Spodziewamy się jednak, że ta sytuacja przełoży się wkrótce na handel detaliczny. Kontrakty na dostawy po wynegocjowanych wcześniej cenach są nie do utrzymania choćby ze względu na skokowy wzrost kosztów spowodowany drożejącymi paszami, które odpowiadają za 60 do 70 procent ogółu drobiarskich wydatków - tłumaczy Katarzyna Gawrońska, dyrektor Izby.

Zwróciła też uwagę, że następuje coraz większa rozbieżność między cenami krajowymi a na eksport. Zagraniczni odbiorcy polskiego mięsa drobiowego i jaj praktycznie codziennie oferują naszym producentom wyższe ceny.

Atrakcyjność wywozu wzmacnia dodatkowo taniejąca złotówka. Efektem tej sytuacji jest to, że oferty cenowe z rynku polskiego są coraz mniej konkurencyjne.

Zdaniem ekspertki, jeśli nic się nie zmieni, to w niedługim czasie sklepy mogą mieć kłopoty z pozyskaniem jaj czy mięsa drobiowego.

cena drobiu, żywiec drobiowy, mięso,indyki, brojlery, spadek cen,

Większość monitorowanych gatunków drobiu podrożało

Ceny skupu kurcząt brojlerów i indyków w trzecim tygodniu lutego wzrosły. Natomiast notowania kaczek brojlerów pozostały bez zmian. W dniach 14-20 lutego zakłady mięsne objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej...

W ostatnim tygodniu stycznia w skupie żywca kurcząt rzeźnych płacono 4,60-4,80 złotych za kilogram, a w drugim tygodniu marca już 5,80-6,20 zł. Ceny jaj klatkowych klasy M u producenta jeszcze kilka tygodni temu były na poziomie około 26 groszy teraz to już około 34 groszy. W sklepach jednak stawki są znacznie wyższe.

- Monitoring sytuacji rynkowej Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz zauważa dużą zmienność rynku, ceny nie tylko rosną, ale potrafią się zmieniać się co kilka godzin - zaznaczyła szefowa Izby.

Napaść Rosji na Ukrainę oprócz zmniejszenia podaży drobiu i jaj z tego kraju silnie działa także na wzrosty cen pasz. Oba kraje odpowiadają za 29 proc. światowego eksportu pszenicy, co prowadzi także do wzrostu pozostałych surowców paszowych.

Analitycy KIPDiP zwracają uwagę, że zazwyczaj na wiosnę obserwujemy silne zwyżki cen mięsa drobiowego i jaj. Wynika to z wieloletnich wzorców sezonowych. W tym roku trend ten jest wspierany przez zakłócenia podażowe związane z rosyjską agresją na Ukrainę oraz odbudowujący się po pandemii COVID-19 popyt z gastronomii i hotelarstwa.

- Wszystko to oznacza, że na rynku mamy "mieszankę wybuchową", która może wprowadzić ceny w niekontrolowaną spiralę - skomentowała Katarzyna Gawrońska.
 Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2023

Hoduj z głową świnie:

-Lochy potrzebują obecności człowieka

-Natłuszczanie pasz a jakość siary i mleka loch

-Mikotoksyny psują nie tylko rozród

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2023

Hoduj z głową bydło:

-Jak długi okres przejściowy przed porodem?

-CCM coraz popularniejszy

-Genetyka jest bazą

-Suchy TMR dla cieląt

-Warto powstać na rasy mięsne

PRENUMERATA