Ceny w skupie za kurczęta rzeźne będą spadać

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
31-03-2017,11:30 Aktualizacja: 31-03-2017,20:27
A A A

Po całkiem niezłym dla hodowców brojlerów marcu Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz spodziewa się pogorszenia koniunktury w kwietniu. Średnia miesięczna cena płacona w skupie za kurczęta rzeźne ma spaść o około 6 procent.

KIPDiP podtrzymuje tym samym swoje szacunki z lutego, według których kilogram żywca będzie skupowany w Polsce w tym miesiącu przeciętnie po 3,14 zł. Prognoza dotyczy stawek raportowanych w Zintegrowanym Systemie Rolniczej Informacji Rynkowej, co oznacza, że w niektórych regionach kraju transakcje będą zawierane po około 3,30 zł, a w innych w granicach 3 zł.

ptasia grypra, drób, bioasekuracja, drób na wolności, trzymanie drobiu w zamknięciu

Drób wychodzi na wolność. I wraca na targowiska

Nowe rozporządzenie ministra rolnictwa w sprawie środków bezpieczeństwa związanych z ptasią grypą nie przewiduje już obowiązku trzymania drobiu w zamkniętych pomieszczeniach. Wróci też na targowiska. Datowany na 20 grudnia 2016 r....

- Analizując możliwy rozwój wypadków w kwietniu sądzimy, że istnieje większe ryzyko pozytywnego niż negatywnego przekroczenia prognozy. Innymi słowy, bardziej prawdopodobne jest, że ceny ukształtują się ostatecznie powyżej niż poniżej naszych szacunków - mówi Mariusz Szymyślik, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Izba ogłosiła także swoje przewidywania na styczeń 2018 roku - cena ma wówczas wynieść 3,04 złote. Izba nie zdecydowała się na uaktualnienie podanych w lutym prognoz. Zgodnie z nimi stawki będą na poziomie - maj 3,37 zł; czerwiec 3,38 zł; lipiec 3,46; sierpień 3,44 zł; wrzesień 3,21 zł; październik 3,02 zł; listopad 2,98 zł i grudzień 2,95 zł.

- Patrząc na drugą część roku obawiamy się, że rzeczywiste ceny mogą być niższe niż wynikają z kalkulacji naszego modelu. Spodziewamy się bowiem uruchomienia mechanizmów dostosowawczych na rynku, które mogą się pojawić w reakcji na występującą nadprodukcję - podkreśla Mariusz Szymyślik.

Na podstawie dotychczasowych danych KIPDiP szacuje, że sprawdzalność prognozy wydanej w lutym dotyczącej stawek w marcu wyniesie około 99 procent. Szczegółowe informacje na ten temat izba opublikuje w przyszłym tygodniu po pojawieniu się komunikatu ministerstwa rolnictwa o ostatecznej cenie za marzec.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2023

Hoduj z głową bydło:

-Cena mleka w UE spada

-Pierwiastki potrzebują miejsca

-Genetyka, czyli hazard w oborze

-Postawili na szybkość doju

-Czołówka producentów opasów

 

PRENUMERATA