Branża drobiarska zagrożona możliwą obecnością Ukrainy w UE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
24-05-2024,10:05 Aktualizacja: 24-05-2024,11:40
A A A

Branża drobiarska w Polsce już teraz powinna przygotowywać się do wejścia Ukrainy do struktur Unii Europejskiej. Jej akcesja w 2030 roku wciąż jest możliwa.

Ukraina w UE oznacza dużą konkurencję z tamtejszymi potentatami w produkcji drobiu.

Sektor drobiarski w Polsce doskonale wykorzystał minione 20 lat obecności w Unii Europejskiej. W kraju powstały nowoczesne hodowle i zakłady mięsne, a hodowcy są ściśle powiązani z przetwórstwem.

Drobiarstwo ma także rekordowy wynoszący aż 10% udział w rocznym eksporcie polskiej żywności.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, WOAH

Grypa ptaków. Polska uwolniona od choroby

Główny lekarz weterynarii informuje o złożeniu do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) deklaracji o odzyskaniu statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Deklaracja została złożona 5 kwietnia 2024 roku....

– Branża drobiarska jest rzeczywiście przykładem tego, że 20 lat w Unii Europejskiej zostało wykorzystane właściwie, pomimo wielu wyzwań, które w międzyczasie mieliśmy – mówił dla TVP1 Dariusz Goszczyński, prezes Krajowej Rady Drobiarstwa - Izby Gospodarczej.

Ukraina obecna w strukturach UE z pewnością będzie wpływała na ceny drobiu wewnątrz wspólnoty. Konkurencja z tamtejszymi producentami będzie dla Polski bardzo trudna.

– Jeśli Ukraina chce uczestniczyć w tym procesie musi spełnić wszystkie wymogi, wszystkie normy i wszystkie standardy, które spełniają rolnicy europejscy, w tym oczywiście polscy – mówił w TVP 1 Adam Nowak, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

Polska jest liderem produkcji drobiu wśród państw Unii Europejskiej i jednym z największych eksporterów tego mięsa. Dzieje się tak mimo okresowej obecności w naszym kraju grypy ptaków, która wstrzymuje krajowy eksport do krajów poza unijnych.

– Tam gdzie możliwa jest regionalizacja, należy ją wprowadzać. Liczymy bardzo mocno na wsparcie polskich służb weterynaryjnych i głównego lekarza weterynarii, aby jak najszybciej udrożnić potencjalne rynki eksportowe – mówił w TVP 1 rzecznik prasowy Animex Foods Łukasz Dominiak.

Polska jest obecnie wolna od grypy ptaków. Od kilku miesięcy służby weterynaryjnej nie odnotowały na naszym terenie wirusa choroby ani u dzikich ptaków, ani na fermach hodowlanych.

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków

 

 

 


 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA