Znamy wyniki Indeksu Ekonomicznego dla sezonu 2020.1

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
17-04-2020,14:20 Aktualizacja: 17-04-2020,14:16
A A A

Hodowcy bydła i producenci mleka mogą zapoznać się z nowymi rankingami buhajów, najlepszych samic i stad oraz z podsumowaniem genotypowania bazującym na wynikach oceny z sezonu 2020.1.

Centrum Genetyczne zamieściło nowe aktualne wartości indeksów. Jednocześnie poinformował, że zmiany w uszeregowaniu zwierząt w tym sezonie oprócz tego, że są konsekwencją pozyskania nowych obserwacji oraz objęcia oceną nowych osobników, wynikają również ze zmiany bazy genetycznej.

Ranking buhajów został zaktualizowany o wartości dla wszystkich dotychczasowych samców. Dodatkowo opublikowane zostały informacje o 10 najlepszych buhajach pod względem IE w sezonie 2020.1.

cena skupu mleka, skup interwencyjny, bydło mleczne, producenci mleka, Spomlek

Cena skupu mleka spadnie do 1 zł za litr?

COVID-19 wywołał ograniczenia w eksporcie mleka oraz spadek konsumpcji wewnętrznej. Może to wywołać upadki najsłabszych mleczarni i gospodarstw produkujących mleko.   - Eksport mleka nie załamie się całkowicie, ale znacząco spadnie. Spadnie...

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka poinformowała, że współpracę z nią nawiązały kolejne firmy. Są to spółki unasieniania MCHiRZ, WCHiRZ oraz importerzy nasienia AgroGen Jarosław Strzyżewski oraz WWS Partner Tomasz Tyszecki.

Centrum Genetyczne w ramach podjętej współpracy, będzie publikować IE nowych buhajów wskazanych przez te firmy.

"Na podstawie wyników z sezonu 2020.1 zaktualizowano wyniki oceny genomowej samic zamieszczone w podsumowaniu genotypowania, które są dostępne dla hodowców zlecających genotypowanie w Laboratorium Genetyki Bydła PFHBiPM" czytamy w komunikacie federacji.

Centrum Genetyczne oprócz wartości hodowlanych oszacowanych przez Instytut Zootechniki, zestawiło i przygotowało również wartości IE dla zwierząt zgenotypowanych w aktualnym sezonie, a także wszystkich ocenionych genomowo zwierząt ze stada.

PFHBiPM, próbne doje, bydło mleczne, krowy mleczne, ocena wartości użytkowej, rasy bydła, COVID-19, koronawirus, OWUB

Próbne doje w czasach epidemii koronawirusa

Hodowcy bydła mlecznego zgłaszali potrzebę wykonywania przez zootechników oceny próbnych dojów. Dlatego Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka wznowiła je od 6 kwietnia. Zarządzanie stadem bydła...

"Dostęp hodowcy do podsumowania genotypowania wymaga logowania. Hodowców genotypujących, którzy do tej pory nie korzystali z tego narzędzia zapraszamy do kontaktu z doradcami hodowlanymi PFHBiPM lub pracownikami Centrum Genetycznego" informuje PFHBiPM.

Aktualne wartości indeksów znajdziesz TUTAJ.

Hodowcy bydła wkrótce będą także mogli porównać wartości IE zwierząt ze średnimi wartościami osiąganymi w populacji.

Opublikowane zostaną również graniczne wartości IE wyróżniające najlepsze 20% zwierząt oraz stad w kraju.

 

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zapobieganie biegunkom u prosiąt

-Krajowe białko na polu i w korycie

-Mineralne dla loch prośnych

-Sposoby na zapachy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2021

Hoduj z głową bydło:

-Co czeka rynek mleka

-Zmodernizowany opas

-Bydło na lekkie gleby

-Jak zasuszać krowy ?

-O laktację trzeba zadbać

 

PRENUMERATA

 

KONGRES EKMA 2021