Sucha masa, termin zbioru i wysokość cięcia kukurydzy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
04-09-2022,12:05 Aktualizacja: 12-09-2022,9:29
A A A

Jakość przyszłej kiszonki z kukurydzy zależy między innymi od prawidłowego oszacowania suchej masy i terminu zbioru.

Termin zbioru w większym stopniu niż wielkość cząsteczki oraz stosowanie dodatku do zakiszania, decyduje o przebiegu fermentacji. Hodowcy często wyznaczają go przez określenie wysokości linii mlecznej na ziarniaku.

- Jeśli sięga ona 1/3 jego wysokości wówczas można szacować, że zawartość s.m. w całej roślinie wynosi 32-33%. Jednak ze względu na zmienność pomiędzy odmianami oraz anomalie pogodowe, korzystanie z tej metody może być nieco zawodne - mówi Zbigniew Wróblewski, doradca żywieniowy Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz ekspert prowadzonego przez nią wydarzenia "Akcja Kukurydza" i dodaje:

Ustawa o ochronie zwierząt, organizacje prozwierzęce, bydło, hodowcy bydła, zwierzęta hodowlane, obrońcy praw zwierząt

Hodowcy muszą wiedzieć, jak postępować wobec organizacji prozwierzęcych

Organizacje prozwierzęce w ostatnich latach pojawiają się jak grzyby po deszczu. Są wśród nich takie, które mają dobre intencje. Jednak wiele z nich zrobiło sobie z czasowego odbierania zwierząt rolnikom, ale nie tylko, źródło...

- Pewniejsze jest oznaczenie zawartości suchej masy. Próbę należy wykonać nie wcześniej niż w fazie dojrzałości woskowej ziarniaka

Określamy s.m. całych roślin kukurydzy

Co więc należy zrobić, żeby prawidłowo oszacować zawartość s.m.? W tym celu możemy wykorzystać np. mikrofalówkę.

Hodowcy najpierw powinni zebrać całe rośliny z pola, najlepiej z kilku jego reprezentatywnych miejsc. Następnie należy rozdrobnić je na sieczkę i dokładnie wymieszać.

- Z tak przygotowanego materiału odmierzamy 100 g i wkładamy do mikrofalówki. Musimy tam również postawić szklankę zimnej wody, dzięki której unikniemy samozapłon suszonych roślin. Co 2-3 minuty ważymy tę próbkę do momentu, aż jej masa nie będzie się zmieniać. Gdy wyniesie ona np. 28 g, wówczas s.m. całych roślin jest równa 28 % - tłumaczy Zbigniew Wróblewski.

Określanie jej za pomocą suszarki do grzybów jest prostsze. Wystarczy włączyć ją na kilka godzin i pozostawić, np. przez noc, a następnie zważyć uzyskany materiał.

Sommet de l'Élevage, targi hodowlane we Francji, bydło mięsne, pokaz zwierząt hodowlanych, wizyty na fermach zwierząt.

Francuskie targi Sommet de l'Elevage już w październiku

Targi rolnicze Sommet de l'Elevage odbędą się w pierwszym tygodniu października we Francji. Będzie towarzyszyć im wystawa zwierząt hodowlanych, podczas której rolnicy zaprezentują łącznie około 2 tys. zwierząt.    We...

Sucha masa a termin zbioru

Uzyskany wynik pozwala w miarę dokładnie oszacować termin zbioru. W ostatniej fazie dojrzewania zawartość suchej masy przyrasta w tempie 0.5% na dobę, a przy wysokich temperaturach w słoneczne i wietrzne dni nawet do 0,7%.

- Jeśli docelowo chcemy zbierać kukurydzę przy zawartości 33% wykonujemy proste działanie: 33 - 28 = 5%. Dzielimy to przez 0,5 i otrzymujemy 10. Oznacza to, że za 10 dni kukurydza osiągnie tę wartość - oblicza Wróblewski.

Mokra i sucha kiszonka z kukurydzy

Kiszonka z kukurydzy w fazie mleczno-woskowej będzie zawierać mniej ziarna oraz dużo kwasu octowego, często również masłowego, co wpłynie na jej niższe pobranie. Posiada ona za to dobrą stabilność tlenową.

Taką kukurydzę hodowcy zbierają często w tzw. awaryjnych sytuacjach, gdy np. brakuje im materiału do karmienia.

Tomasz Janas, krowy mleczne, produkcja mleka obora, roboty udojowej, DeLaval, Wolf System, mleko, PMR, kurtyny, jałówki

Wybudował oborę i spełnił swoje marzenia

Tomasz Janas przeprowadził krowy mleczne do nowej wolnostanowiskowej zautomatyzowanej obory. Stado krów należące do hodowcy w ubiegłym roku osiągnęło wydajność 9 689 kg mleka. Obecnie zwierzęta przyzwyczajają się do zdecydowanie lepszych niż...

Z kolei gdy zakisimy zbyt suchy materiał o zawartości 35-40% s.m. lub wyższej, będzie on trudny do ubicia i niestabilny tlenowo, co grozi rozwojem grzybów i pleśni. W takim materiale często trudno jest również uszkodzić wszystkie ziarniaki.

A jeśli nie mamy wyjścia i musimy zebrać zbyt suchy materiał?

- W trakcie zakiszania możemy dolewać do niego wodę i bardzo starannie ubijać - podsumowuje Zbigniew Wróblewski.

W kolejnych artykułach zwrócimy uwagę na wysokość cięcia kukurydzy na kiszonkę, rozdrobnienie materiału podczas tego procesu oraz podamy wskazówki, jak prawidłowo ubijać zielonkę w silosie bądź na pryzmie.

Cały artykuł znajduje się w najnowszym wydaniu magazynu"Hoduj z Głową Bydło" nr 4/2022 (lipiec-sierpień). ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2022

Hoduj z głową świnie:

-Apelują do ministra

-Co na start tuczu?

-Będzie więcej ognisk ASF?

-Dezynfekcja na sucho

-Co się dzieje w branży?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2022

Hoduj z głową bydło:

-Produkuj mleko A2

-Jakie buhaje A2A2?

-Separat na legowiskach

-Lizawki-niezbędny dodatek?

-Rozród stada jak w zegarku

 

PRENUMERATA