Powstaje strategia dla polskiego sektora mleczarskiego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
11-04-2024,8:05 Aktualizacja: 12-04-2024,12:50
A A A

Sektor mleczarski zaliczany jest do ważnych segmentów krajowego rynku produktów spożywczych. Ma no duży potencjał dalszego rozwoju i posiada znaczący udział w tworzeniu polskiego PKB z rolnictwa.

Polska Izba Mleka zainicjowała prace związane ze strategią polskiego sektora mleczarskiego.

Strategia dla mleczarstwa wpisuje się w koncepcję zespołu roboczego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi ds. współpracy i dialogu łańcucha żywnościowego.

W ramach prac nad strategią Polska Izba Mleka 9 kwietnia, przy współpracy z IFCN, zorganizowała spotkanie. Podczas niego rozpatrywano możliwości mleczarskie dla naszego kraju.

  • Powstaje strategia polskiego sektora mleczarskiego
  • Polska jest 3 producentem mleka w Unii Europejskiej oraz 12 producentem światowym
  • Opłacalność produkcji mleka spada

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, krowy mleczne, produkcja mleka, mleko w UE

Mleko tanieje. W lutym producenci otrzymywali niższą cenę

Cena mleka w lutym 2024 roku w Polsce, według Głównego Urzędu Statystycznego, drugi miesiąc z rzędu spadła. Mleko w lutym kosztowało w skupie 205,38 zł za hl tj. o 0,8% mniej niż w styczniu (207,09 zł/hl) oraz o 9,7% mniej niż przed rokiem...

Warsztaty prowadził Łukasz Wyrzykowski, dyrektor zarządzający IFCN oraz dr Erik Elgersma, były dyrektor ds. analiz strategicznych w FrieslandCampina, obecnie niezależny konsultant i członek rady doradczej IFCN.

Dairy Research Network (IFCN) jest globalną siecią badawczą w dziedzinie mleczarstwa publikującą wyniki badań, raporty i sprawozdania, dostarczającą dane ekonomiczne dotyczące mleczarstwa i prognozy bazując na modelach i analizach.

Polska Izba Mleka na początku 2023 roku podpisała umowę o partnerstwie z IFCN na lata 2023-2024.

Polska ma potencjał

– Obecnie mamy 111,5 miliona farm, dochód co 8 osoby na świecie jest zależny od produkcji mleka, dlatego nie możemy stać w miejscu. Polska ma potencjał – mówił podczas prowadzenia warsztatów Łukasz Wyrzykowski.

Polska jest 3 producentem mleka w Unii Europejskiej oraz 12 producentem światowym.

mleko, mleczarstwo, CO2, produkcja mleka na świecie, mleko krowie, gospodarstwa mleczne, Łukasz Wyrzykowski, IFCN

Wielkie zmiany na rynku mleka

Mleczarstwo na całym świecie, nie tylko w Polsce, jest coraz mniej atrakcyjne dla młodych ludzi. Wpływa na to zarówno specyfika pracy w gospodarstwie, ale także coraz więcej regulacji i niepewność co do decyzji polityków. Mleczarstwo...

Krajowy sektor mleczarski zaliczany jest do ważnych segmentów rynku produktów spożywczych o dużym potencjale dalszego rozwoju i ma znaczący udział w tworzeniu polskiego PKB z rolnictwa.

Przygotowywana przez PIM strategia dla mleczarstwa ma wyznaczyć kierunki dalszego rozwoju branży.

Trudna sytuacja w mleczarstwie

Sytuacja w mleczarstwie jest trudna, opłacalność produkcji mleka spada, a koszty rosną.

W okresie pierwszych dwóch miesięcy br. średnia cena skupu mleka wyniosła 206,24 zł/100 litrów i była niższa o 12,8% w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku.

– Stworzenie strategii dla polskiego mleczarstwa jest absolutnie niezbędne. Mając na uwadze pogarszającą się sytuację branży, zaprosiliśmy do współpracy przedstawicieli rządu, organizacji i spółdzielni z Polski a także międzynarodową firmę jaką jest IFCN – mówiła Agnieszka Maliszewska.

krowa Sandra, krowa Janna 5, Maciej Pohl, Agromadex, wydajność życiowa, wydajność laktacyjna, wydajność mleczna, krowy

Krowy rekordzistki o najwyższej wydajności laktacyjnej i życiowej

Przeciętna krowa pod oceną użytkowości mlecznej według danych za 2023 rok żyła 5,37 roku. Była ona użytkowana przez przez 3,02 roku i w trakcie tego okresu wyprodukowała 27 253 kg mleka, 1 108 kg tłuszczu i 928 kg białka. Polska Federacja...

– Mamy bardzo dobrą, silną markę, jeżeli chodzi o polski sektor mleczarski. To nie stało się samo, ale zostało wypracowane przez wszystkich jego udziałowców – powiedział podczas spotkania wiceminister Stefan Krajewski.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele rządu, minister rolnictwa Czesław Siekierski oraz wiceminister Stefan Krajewski. PIM reprezentowała dyrektor Agnieszka Maliszewska.

W spotkaniu wzięli udział także kierownik Zakładu Badań Rynkowych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Piotr Szajner, prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka Leszek Hądzlik, prezes Zarządu Związku Polskich Przetwórców Mleka Marcin Hydzik, a także prezesi i dyrektorzy spółdzielni mleczarskich oraz firm związanych z branżą mleczarską.

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals) 
 


 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA