Sprzedaż OMP nie wpłynie na niższe ceny skupu mleka?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
24-01-2017,17:20 Aktualizacja: 24-01-2017,17:20
A A A

Mleko w proszku pochodzące z unijnych rezerw będzie sprzedawane w takich ilościach, aby nie zaszkodzić rynkowi - informuje TVP 1. Taki wniosek przyniosło spotkanie ministrów rolnictwa krajów Wspólnoty, które odbyło się w Brukseli.

Ceny mleka według danych Komisji Europejskiej od sierpnia ubiegłego roku wzrosły o 25 proc. Jak informuje TVP 1 Bruksela wciąż monitoruje rynek i nie wyklucza wprowadzenia mechanizmów wsparcia.

mleko, ceny mleka, mleko w proszku, nadprodukcja mleka, bruksela, komisja europejska

Rolnicy wyszli na ulice. Mleko na chodnikach

Setki kilogramów mleka w proszku pokryły chodniki i fasady instytucji unijnych w Brukseli, gdy protestujący rolnicy rozsypali je z ciągników i ładowarek. Chcieli w ten sposób wywrzeć presję na UE, by ta efektywniej ich...

Jednym z mechanizmów jest sprzedaż zmagazynowanego mleka w proszku. Jednak władze unijne są ostrożne. Phil Hogan, komisarz do spraw rolnictwa UE poinformował, że z trzech ostatnich aukcji dwie zostały odwołane ze względu na zbyt niskie ceny.

Phil Hogan zapewnił jednocześnie, że ostrożne podejście do sprzedaży tego produktu będzie kontynuowane aby mechanizm ten nie przyniósł negatywnych skutków dla hodowców w postaci obniżek cen skupu mleka surowego.

Ceny mleka rzeczywiście od kilku miesięcy nieustannie rosną choć w tym czasie z unijnych rezerw w ramach interwencyjnego skupu upłynniono około 40 ton odtłuszczonego mleka w proszku (OMP).

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel przy okazji spotkania w Brukseli wystosował pismo do Rady Unii Europejskiej w sprawie negatywnych skutków przyszłej umowy o wolnym handlu między UE a Nową Zelandią, zwłaszcza dla producentów mleka - informuje TVP 1.

Rynek mleka w Nowej Zelandii jest jednym z najprężniej działających na świecie. 90 proc. produkcji trafia na eksport. Stąd Polska domaga się wyłączenia produkcji mleczarskiej z negocjacji nad umową o wolnym handlu.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA