Producenci mleka znów będą inwestować?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
11-01-2017,9:00 Aktualizacja: 11-01-2017,8:34
A A A

Producenci mleka, którzy przed kryzysem mocno zainwestowali w swoje gospodarstwa byli w najtrudniejszej sytuacji. I to oni, a nie najdrobniejsi rolnicy, najbardziej odczuli skutki mijającego kryzysu.

Rynek mleka ma się coraz lepiej. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w listopadzie w Polsce cena skupu mleka wyniosła 129,69 zł za hl i w porównaniu z październikiem wzrosła o 7,8 proc., a rok do roku o 14,6 proc. Najwyższą cenę za surowiec uzyskiwali hodowcy bydła i producenci mleka z woj. podlaskiego 138,93 zł za hl, warmińsko-mazurskiego 138,52 zł za hl oraz lubelskiego 135,01 zł za hl.

Producenci mleka którzy już wyszli z dołka mogą więc rozpocząć inwestycje. Tym bardziej, że w tym roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma uruchomić przyjmowanie wniosków o wsparcie na modernizację gospodarstw rolnych, w tym właśnie produkcję mleka.

Pomoc będzie przyznawana rolnikom w postaci dofinansowania poniesionych przez nich kosztów na realizację danej inwestycji. Poziom dofinansowania wynosi standardowo 50 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych. Może on być wyższy i wynieść 60 proc. ale tylko w przypadku, gdy o pomoc ubiega się młody rolnik lub gdy wniosek o wsparcie składa wspólnie kilku rolników.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA