Producenci mleka znów będą inwestować?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
11-01-2017,9:00 Aktualizacja: 11-01-2017,8:34
A A A

Producenci mleka, którzy przed kryzysem mocno zainwestowali w swoje gospodarstwa byli w najtrudniejszej sytuacji. I to oni, a nie najdrobniejsi rolnicy, najbardziej odczuli skutki mijającego kryzysu.

Rynek mleka ma się coraz lepiej. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w listopadzie w Polsce cena skupu mleka wyniosła 129,69 zł za hl i w porównaniu z październikiem wzrosła o 7,8 proc., a rok do roku o 14,6 proc. Najwyższą cenę za surowiec uzyskiwali hodowcy bydła i producenci mleka z woj. podlaskiego 138,93 zł za hl, warmińsko-mazurskiego 138,52 zł za hl oraz lubelskiego 135,01 zł za hl.

Producenci mleka którzy już wyszli z dołka mogą więc rozpocząć inwestycje. Tym bardziej, że w tym roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma uruchomić przyjmowanie wniosków o wsparcie na modernizację gospodarstw rolnych, w tym właśnie produkcję mleka.

Pomoc będzie przyznawana rolnikom w postaci dofinansowania poniesionych przez nich kosztów na realizację danej inwestycji. Poziom dofinansowania wynosi standardowo 50 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych. Może on być wyższy i wynieść 60 proc. ale tylko w przypadku, gdy o pomoc ubiega się młody rolnik lub gdy wniosek o wsparcie składa wspólnie kilku rolników.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA