Producenci mleka w Europie wciąż w trudnej sytuacji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
30-10-2016,11:00 Aktualizacja: 30-10-2016,11:13
A A A

Producenci mleka w całej Unii Europejskiej nadal doświadczają poważnych problemów z płynnością finansową. Dlatego nowy przewodniczący grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” Copa i Cogeca, Thierry Roquefeuil apeluje o wypłacenie pomocy finansowej.

Ceny skupu mleka w Europie od dwóch i pół roku są na bardzo niskim poziomie. Dlatego nowy przewodniczący grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” Copa i Cogeca, Thierry Roquefeuil z Francji rozpoczął debatę na temat sytuacji na rynku mleka z członkami całej Wspólnoty.

- Producenci w całej Unii nadal zmagają się z niskimi cenami i brakiem płynności finansowej, mimo że ceny mleka rosną od czterech miesięcy. Apelujemy w związku z tym do państw członkowskich o upewnienie się, że niedawno przyjęty pakiet pomocy w wysokości 350 mln euro trafi do rolników jak najszybciej - mówił Thierry Roquefeuil podczas spotkania w Brukseli, które odbyło się 27 października.

mleko, cena mleka,  producenci mleka, mleczarnie

Mleko droższe czwarty miesiąc z rzędu

Ceny skupu mleka rosną już czwarty kolejny miesiąc i wszystko wskazuje na to, że ta tendencja może się utrzymać dłużej. Jak informuje TVP 1 dzieje się tak wskutek coraz wyższych cen sprzedaży artykułów mleczarskich. Drożeją przede wszystkim...

Produkcja mleka w UE spadła o 2 proc. w czerwcu w porównaniu do analogicznego okresu w 2015 r. i o 1,4 proc. w lipcu. Ta tendencja spadkowa powinna utrzymać się do końca roku. Jak czytamy w komunikacie opublikowanym przez Copa i Cogeca na świecie sytuacja wygląda podobnie w trzech z czterech regionów produkujących mleko.

- Ceny mleka i produktów mlecznych na globalnym rynku idą w górę, w UE na przykład ceny masła znacznie się poprawiły od czerwca i zbliżyły się do poziomu z 2013 r. Ogólnie ceny produktów mlecznych wzrosły średnio o 20 proc. Popyt na świecie jest dynamiczny, również ze względu na zapotrzebowanie w Chinach. Moim zdaniem producenci mleka powinni niedługo dostrzec poprawę cen tego surowca - kontynuował Thierry Roquefeuil

Thierry Roquefeuil należy do francuskiej organizacji rolniczej FNSEA i prowadzi gospodarstwo mleczarskie w departamencie Lot w południowo-zachodniej Francji. Od 2012 r. jest przewodniczącym krajowej federacji producentów mleka (FNPL). Od 2014 r. pełnił funkcję wiceprzewodniczącego grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” Copa i Cogeca.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA