Producenci mleka lada dzień otrzymają wsparcie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
02-06-2016,15:55 Aktualizacja: 02-06-2016,16:30
A A A

Producenci mleka, którzy złożyli wnioski do Agencji Rynku Rolnego otrzymają wsparcie wynoszące blisko 1,5 grosza do wyprodukowanego litra mleka. ARR ma wypłacić te pieniądze do 30 czerwca. Polska zabiega także w Brukseli o dodatkowe wsparcie.

Produkcja mleka w ostatnich miesiącach przestaje być opłacalna. Ceny surowca w wielu miejscach w kraju spadły poniżej złotówki. Sytuacja na rynku zaczęła się pogarszać niemal dwa lata temu, m.in. wskutek wprowadzenia rosyjskiego embarga.

cena mleka, skup mleka, spadek cen

Tam za litr mleka płacą poniżej jednego złotego

Średnia cena mleka w kwietniu br. wyniosła 102,35 zł za hl i była o 3,3 proc. niższa od ceny wypłaconej w marcu i o 12,1 proc. niższa od cen sprzed roku – informują analitycy Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów...

Hodowcy bydła oraz trzody chlewnej w ubiegłym roku we wrześniu dowiedzieli się, że Komisja Europejska uruchomiła program pomocy dla producentów mleka i mięsa. Polsce przyznano niecałe 29 milionów euro. Drugie tyle rząd dołożył z budżetu krajowego.

Projekt programu pomocowego przewidywał wsparcie udzielane dla producenta mleka, który w roku kwotowym 2014/2015 wprowadził do obrotu nie mniej niż 15 tys. kg surowca i nie więcej niż 300 tys., a także w dniu złożenia wniosku o udzielenie wsparcia posiadał co najmniej trzy krowy typu mlecznego lub kombinowanego w wieku przekraczającym 24 miesiące

ARR przyjmował wnioski na przełomie lutego i marca. Po wsparcie zgłosiło się 65 tys. hodowców świń oraz 93 tys. producentów mleka. Po ich weryfikacji okazało się, że kwota pomocy dla producentów mleka wyniesie niecałe 1,5 grosza do kilograma surowca, dokładnie 1,014962 zł.

rynek mleka kryzys

Kryzys w sektorze mlecznym

Sprawa sytuacji rynku mleka zdominowała posiedzenie komisji AGRI z udziałem Komisarza ds. Rolnictwa Phila Hogana w dniu 24 maja 2016. Problem kryzysu na rynku mleka podnoszono także na forum Grupy Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w środę 25 maja,...

- Rozporządzenie ministra rolnictwa określa, że wszystkie decyzje będą wystawione do 18 czerwca, natomiast środki finansowe zostaną wypłacone do 30 czerwca bieżącego roku - powiedziała dla TVP 1 Karolina Dziewulska-Siwek, rzecznik prasowy ARR.

Dodatkowo rząd chce wesprzeć rolników z budżetu krajowego i umorzyć część kar za przekroczenie kwot mlecznych. O tę pomoc będą się mogli ubiegać rolnicy, którzy zapłacili pierwszą ratę. Możliwość tę ma 35 tys. producentów mleka. Na przyznanie takiej pomocy zgodę musi wyrazić Komisja Europejska.

- Kary za przekroczenie kwot zapłacą ci, którzy w ostatnim okresie najbardziej rozwijali produkcję, a więc na ogół mają nie tylko kary ale także obciążenie kredytowe, bo przecież żeby rozwinąć produkcję trzeba było powiększać gospodarstwa, budynki i inwentarz - mówił w TVP 1 wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2022

Hoduj z głową świnie:

-Apelują do ministra

-Co na start tuczu?

-Będzie więcej ognisk ASF?

-Dezynfekcja na sucho

-Co się dzieje w branży?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2022

Hoduj z głową bydło:

-Produkuj mleko A2

-Jakie buhaje A2A2?

-Separat na legowiskach

-Lizawki-niezbędny dodatek?

-Rozród stada jak w zegarku

 

PRENUMERATA