Pogłowie krów mlecznych wzrosło w grudniu. Pierwszy raz od 10 lat

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-02-2018,10:55 Aktualizacja: 05-03-2018,16:29
A A A

W grudniu 2017 r. pogłowie krów mlecznych w Polsce wyniosło 2,15 mln sztuk i było o 1,1 proc. większe niż przed rokiem - wynika z danych GUS. Ostatni raz taki przypadek odnotowano przed 10 laty.   

To przede wszystkim efekt utrzymujących się wysokich cen skupu surowca. W minionym roku średnia stawka skupionego w Polsce mleka była rekordowa i wyniosła 1,38 netto za litr, czyli o 25 proc. więcej niż w 2016 r. - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.  

cena mleka w skupie, skup mleka, cena bydła, gus, jakub olipra

Spadek ceny skupu mleka oznacza pogorszenie koniunktury

Według danych GUS, w styczniu bardzo spadły ceny skupu mleka. Wynikało to zarówno z oddziaływania niekorzystnych efektów sezonowych, jak i wejścia rynku mleka w spadkową fazę cyklu - uważa Jakup Olipra, ekonomista banku Credit...

Co ciekawe, wzrost pogłowia nie był prawdopodobnie związany z mniejszymi ubojami krów. Według danych ministerstwa rolnictwa w pierwszych dziesięciu miesiącach 2017 r. liczba ubitych w Polsce krów była bowiem o 2,2 proc. większa niż w analogicznym okresie przed rokiem.

W grudniu w trzech największych pod względem ilości skupionego mleka województwach (mazowieckie, podlaskie i wielkopolskie) utrzymywano 54 proc. pogłowia krów mlecznych ogółem. W tych regionach odnotowano wzrost pogłowia w skali roku o 1,7-2,9 proc. co oznacza, że dynamika była większa od przeciętnej w kraju.  

Warto też zauważyć, że w grudniu 2017 r., w woj. warmińsko-mazurskim pogłowie krów mlecznych było o 16,8 tys. sztuk (10,4 proc.) większe niż rok wcześniej. Najgłębszy spadek odnotowano natomiast w woj. małopolskim - o 11,2 tys. sztuk (13,4 proc.).  

Mimo ostatniego wzrostu eksperci zaznaczają, że wyniki są o 4,4 proc. niższe w porównaniu z ostatnim rokiem przed zniesieniem systemu kwotowania produkcji mleka w UE.

Spadek dotyczył przede wszystkim województw zachodniopomorskiego (31 proc.), dolnośląskiego (29 proc.), podkarpackiego (27 proc.) i lubuskiego (24 proc.). Pogłowie zwiększyło się jedynie w Wielkopolsce (2 proc.) oraz na Warmii i Mazurach (1,3 proc.), zaś na Podlasiu nie zmieniło się.  
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA