Obora dla krów mlecznych w hali łukowej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
06-05-2023,10:45 Aktualizacja: 06-05-2023,10:49
A A A

Szybki montaż, łatwość adaptacji czy możliwość rozbudowy już w trakcie użytkowania. Hale łukowe mogą się dobrze sprawdzić jako obory dla bydła mlecznego.

Hale łukowe już wiele lat temu zyskały popularność wśród rolników. W zdecydowanej większości stanowią one magazyn np. na słomę, zboże czy maszyny. Coraz więcej hodowców decyduje się także na adaptację tych obiektów na obory dla krów mlecznych.

Główną zaletą hal łukowych jest ich lekka konstrukcja. Mogą być one stawiane nawet bez fundamentów.

krowy mleczne, bydło mleczne, produkcja mleka, hodowcy bydła, obora wolnostanowiskowa, hala udojowa, bydło mleczne

Hodowcy wybudowali oborę mimo licznych przeszkód

Pandemia Covid-19 pokrzyżowała hodowcom plany i zwiększyła o ponad 30% koszt inwestycji. Mimo to po kilku latach starań we wrześniu ubiegłego roku wprowadzili oni krowy do nowej obory wolnostanowiskowej. Monika i Grzegorz Badurowie od kilku...

W przypadku obór ich producenci zalecają jednak montaż do betonowych bloków lub murków tak, aby zwierzęta nie miały bezpośredniego kontaktu z elementami stalowymi. W tym przypadku firmy praktykują m.in. tzw. kotwy chemiczne stosując środek, który wiąże się z betonem.

Szkielet hal jest wykonany ze stali, najczęściej ocynkowanej, a ich wymiary dopasowywane do potrzeb. Szerokość zazwyczaj jest stała, z kolei długość może być dowolna i zmieniana również w trakcie użytkowania.

Pokrycie w zależności od firmy, może być materiałowe, bądź blaszane. Dobór jego koloru najczęściej należy do inwestora.

Wnętrze hal łukowych jest wolne od różnego rodzaju podpór i słupów utrzymujących konstrukcję, dzięki czemu łatwo można zaadoptować je do potrzeb krów. Zwiększa się także kubatura obiektu.

W zależności od szerokości stół paszowy może być umieszczony z boku obory lub w jej centralnej części. Niektórzy hodowcy decydują się także na jego lokalizację na zewnątrz hali, co dodatkowo pozwala zoptymalizować jej wykorzystanie.

mobilne mieszalnie pasz, śrutowanie, gniecenie, pasza treściwa, bydło mleczne, bydło mięsne, zboże, kukurydza

Mobilne mieszalnie coraz popularniejsze

Przygotowywanie paszy treściwej we własnym zakresie to jeden z najbardziej czasochłonnych obowiązków. Hodowcy muszą rozdrabniać zboża i kukurydzę, dokładnie mieszać ze sobą wszystkie komponenty oraz załadować gotową mieszankę do...

Firmy oferują również różne rozwiązania dotyczące wentylacji. Łukowe hale mogą być wyposażone w świetlik kalenicowy i kominy wentylacyjne. Po ich bokach łatwo można odsłonić ściany na wzór kurtyn w tradycyjnych oborach, umożliwiając krowom dostęp do świeżego powietrza.

Ich producenci oferują także ocieplanie obiektów pianą natryskową, która po wyschnięciu jest twarda i może być czyszczona myjką ciśnieniową.

Największą zaletą adoptowania hal łukowych na potrzeby obór dla krów jest szybkość ich wykonania. Ich montaż trwa nawet kilka dni. Więcej czasu potrzeba na zebranie niezbędnej dokumentacji, w czym pomagają firmy oferujące ich budowę.

Cena, która zależy od wielkości i wyposażenia, mieści się w przedziale od kilkudziesięciu do ponad 200 tys. złotych.

Cały artykuł dotyczący adaptacji hal łukowych na potrzeby obory dla krów mlecznych znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" nr 2/2023. ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)
 

 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2023

Hoduj z głową bydło:

-Białogrzbiete to spokojna rasa

-Detoksykanty zabezpieczają

-Tajemnice rekordowej produkcji 

-Ubój na pastwisku bez stresu

 

PRENUMERATA