Minister znów apeluje do mleczarzy. Skończmy z polsko-polską konkurencją

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
04-09-2015,9:50 Aktualizacja: 04-09-2015,10:25
A A A

- Po raz kolejny apeluję. Wpłyńcie na swoich prezesów, aby zakończyli wyniszczającą polsko-polską konkurencję i zaczęli tworzyć wspólne platformy sprzedażowe - powiedział minister rolnictwa na spotkaniu z przewodniczącymi rad nadzorczych największych mleczarni w kraju.

Spotkanie z mleczarzami odbyło się kilka dni przed nadzwyczajnym posiedzeniem unijnych ministrów rolnictwa (7 września w Brukseli), którzy będą zajmowali się bardzo trudną sytuacją w tym sektorze gospodarki. Jednym z punktów obrad będzie omówienie działań, które mają pomóc producentom mleka.

Marek Sawicki zapewnił, że trwają w tej sprawie intensywne negocjacje z krajami członkowskimi, ale trzeba pamiętać, że do podjęcia decyzji potrzebna jest kwalifikowana większość. -  Francuzi chcą zwiększyć ceny minimalne, ale Niemcy już nie chcą o tym słyszeć. To pokazuje, że trzeba negocjować ze wszystkimi, aby zbudować możliwie najszerszą koalicję - przekonywał minister.

Szef resortu rolnictwa po raz kolejny zaapelował o podjęcie działań konsolidacyjnych na rynku. - Musicie budować wspólną ofertę sprzedaży na eksport. Jeżeli tego nie zrobimy to czekają nas duże kłopoty. Już teraz mamy nadprodukcję mleka na poziomie 30 proc., a za kilka lat może to być nawet 50 proc. I tą nadwyżkę musimy wyeksportować. Jesteśmy 4 producentem mleka w UE, a 14  na świecie - zakończył Marek Sawicki.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA