Krowa urodziła sześć cieląt w ciągu trzech laktacji w tym trojaczki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
15-08-2018,8:00 Aktualizacja: 14-08-2018,22:57
A A A

Krowa w gospodarstwie w Grobnikach, które należy do Top Farms Głubczyce, 2 sierpnia urodziła trojaczki. Tym samym rozpoczęła trzecią laktację. Jej historia zasługuje jednak na uwagę.

Trojaczki tj. dwie jałóweczki oraz jeden buhaj urodziły się 2 sierpnia. Ich matka, która właśnie rozpoczęła trzecią laktację, w ciągu swojego życia urodziła aż sześć cieląt.

Krowa w pierwszej laktacji urodziła jedno cielę, w drugiej bliźnięta a w trzeciej ... trojaczki. Niestety obie ciąże mnogie były mieszane co oznacza, że zachodziło w nich zjawisko frymartynizmu, które powoduje bezpłodność u cieliczek,

stres cieplny, krowy mleczne, upały, produkcja mleka

Krowy cierpią z powodu upałów

Stres cieplny u krów mlecznych może się pojawić w sytuacji, kiedy temperatura powietrza przekracza 20 stopni Celsjusza. Objawia się ospałością, ślinieniem, dyszeniem zwierząt oraz zwiększoną do ponad 60 liczbą oddechów na minutę....

Krowa o numerze oborowym 443 - PL005374232491 przyszła na świat szóstego czerwca 2014 roku. W I laktacji zacieliła się za pierwszym razem. Doiła się przez 293 dni, a w przeliczeniu na 305 dni laktacji uzyskała wydajność 11670 litrów. W jej szczycie produkowała dziennie 38 litrów.

W drugiej laktacji mlecznica urodziła bliźnięta. W konsekwencji po porodzie zmagała się z chorobami metabolicznymi takimi jak przemieszczenie trawieńca i ketoza. Po ich wyleczeniu została zakwalifikowana do dalszego rozrodu. Zacieliła się po czterech zabiegach inseminacji.

W drugiej laktacji krowa ta doiła się przez 407 dni. W przeliczeniu na 305 dni wyprodukowała 10780 litrów mleka, a w szczycie doiła 36 litrów.

W trzeciej laktacji krowa urodziła trojaczki. Ich ojcem jest buhaj Yamaha z Top Gen.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2023

Hoduj z głową bydło:

-Białogrzbiete to spokojna rasa

-Detoksykanty zabezpieczają

-Tajemnice rekordowej produkcji 

-Ubój na pastwisku bez stresu

 

PRENUMERATA