Koronawirus zamyka ubojnie. Wołowina może sporo podrożeć

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Lach PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-04-2020,8:50 Aktualizacja: 23-04-2020,8:54
A A A

Zachorowania na Covid-19 powodują straty w kanadyjskim przemyśle mięsnym. Zakład, w którym przetwarzana jest jedna trzecia wołowiny trafiającej do sklepów, został czasowo zamknięty. Mieszkańcy mogą spodziewać się wzrostu cen.

Ubojnia firmy Cargill Inc. w High River w południowej części Alberty została czasowo zamknięta, gdy zmarła jedna osoba, a zachorowało 515 z 2 tys. pracowników.

PFHBiPM, prokuratura, umorzenie śledztwa, wysokość wynagrodzeń, powiązania w spółkach,

Federacja oczyszczona z zarzutów

Zakończyło się trwające niemal 3 lata śledztwo w sprawie Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM) oraz Polskiej Federacji Sp. z o.o. Prokuratura umorzyła postępowanie.   Prokuratura Okręgowa w Warszawie 9...

Jak opisywały media, już 10 dni temu związki zawodowe działające w tym zakładzie alarmowały media, że chorych na Covid-19 jest 38 osób, a w firmie nie są przestrzegane zasady bezpieczeństwa, takie jak zachowywanie odległości między pracownikami.

Publiczny nadawca CBC podał, że inspektor weterynaryjny przeprowadził inspekcję zdalnie - pracownik Cargill przeszedł po zakładzie z telefonem z włączoną kamerą, podczas gdy inspektor oglądał transmisję na ekranie komputera.

Ministerstwo pracy Alberty twierdzi, że w tej procedurze nie było nic nadzwyczajnego, a pracownikowi z kamerą towarzyszył przedstawiciel związków zawodowych. Niemniej związki domagają się niezależnego dochodzenia, a zakład został czasowo zamknięty.

Naheed Nenshi, burmistrz Calgary Naheed Nenshi powiedział, że większość z tych, którzy zachorowali w zakładach, to mieszkańcy Calgary, a liczba osób zakażonych wśród pracowników, ich rodzin i znajomych może już sięgać 800, czyli jednej trzeciej wszystkich przypadków zakażenia koronawirusem w Albercie.

krowy mleczne, bydło mleczne, produkcja mleka, mleko, nabiał, masło, pogłowie krów mlecznych, mleczarnia

Hodowcy mają ograniczać pogłowie bydła i produkcję mleka?

Producenci mleka ograniczają dostawy. Jak informuje TVP 1, rolnicy otrzymali takie zalecenia od punktów skupu. Przyczyną jest drastyczny spadek popytu na produkty mleczarskie. - Rolnicy dostali informacje, żeby ograniczyć produkcję mleka....

Dzień po zamknięciu zakładów w High River media podały, że w jednym z największych w Kanadzie zakładów pakowania mięsa, JBS w Brooks w Albercie, zachorowało 67 osób. Zakład ograniczył pracę do jednej zmiany. Choć JBS zwiększyło wynagrodzenia, to wiele osób, bojąc się zakażenia, nie przychodzi do pracy.

Zakłady Cargill i JBS przetwarzają łącznie ok. 70 proc. mięsa wołowego, które podlega inspekcji kanadyjskich federalnych inspektorów weterynaryjnych. Premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział monitorowanie sytuacji.

228 tys. osób w Kanadzie pracuje w sektorze powiązanym z hodowlą bydła rzeźnego. Według szacunków w zależności od sytuacji na rynku, branża może stracić do 500 mln dol. kanadyjskich do końca czerwca, z tego względu, że zwierzęta nie są sprzedawane do rzeźni, a to oznacza dla hodowców spadek uzyskiwanych cen.

W rzeźni zamkniętego zakładu Cargill dokonywano codziennie uboju ok 4,5 tys. zwierząt. Przedstawiciele branży już mówią o 30 proc. spadku cen płaconym hodowcom. Zapewniali, że w razie potrzeby będzie ograniczany eksport.

55 proc. mięsa wołowego, pochodzącego z kanadyjskich rzeźni, trafia na rynek krajowy, a z 56 krajów importerów kanadyjskiej wołowiny największym odbiorcą jest rynek amerykański.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA