Jak ograniczyć stres cieplny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
13-05-2015,12:00 Aktualizacja: 13-05-2015,12:43
A A A

Optymalna temperatura w oborze to ok. 8-16ºC. Przekroczenie temperatury 22ºC naraża krowy na stres cieplny i związane z tym poważne konsekwencje.

Stres cieplny powoduje uruchomienie wielu mechanizmów mających na celu pozbycie się nadmiaru ciepła oraz ograniczenie skutków niekorzystnego działania wysokiej temperatury.

Jego konsekwencją jest niższe pobranie suchej masy, spadek produkcji mleka nawet o 4 litry dziennie, w którym ilości tłuszczu obniża się o 0,4 proc., a białka o 0,2 proc. Ponadto w czasie upału zwiększa się liczba komórek somatycznych w mleku, wzrasta zachorowalność na mastitis oraz spada masa ciała krów.

Obronić bydło przed wirusami i bakteriami

Aktualne problemy wybranych chorób bakteryjnych i wirusowych bydła. To hasło towarzyszyło XI międzynarodowej konferencji bujatrycznej, która w dniach 17-18 kwietnia odbyła się w Puławach. Gospodarzem konferencji był Państwowy Instytut...

- Strategia łagodzenia stresu cieplnego polega na zwiększeniu dostępu do świeżej i czystej wody, zamontowaniu punktów chłodzenia wyposażonych w prysznice i wentylatory oraz podawaniu dawki pokarmowej najlepszej jakości, która zrekompensuje mniejsze pobranie suchej masy - podczas VI edycji Mlecznej Akademii LNB tłumaczył Maciej Piękniewski, specjalista ds. żywienia bydła z firmy LNB.

TMR powinna być najlepszej jakości i zawierać dodatek skrobi strawnej jelitowo oraz tłuszczu, który zwiększy energetyczność dawki. Ponadto ważną rolę odgrywają dodatki paszowe zabezpieczające TMR przed zagrzewaniem na stole paszowym oraz zadawanie dawki w chłodnych porach dnia.

Należy również pamiętać o właściwej zawartości minerałów w dawce, która powinna wynosić: 1,5-1,6 proc. potasu, 0,46-0,6 proc. sodu, 0,35-0,4 proc. magnezu oraz poniżej 0,5 proc. chloru.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jaka kukurydza dla świń?

-Sposób na niski FCR

-Nowy szczep świńskiej grypy

-Na gryzonie w chlewni

-Chlewnia na 80 loch

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2020

Hoduj z głową bydło:

-Wysokie przyrosty się opłacają

-Młóto browarniane dla opasów

-500+ dla krowy

-Co na początek laktacji?

-Schorzenia racic w praktyce

PRENUMERATA