Hormony szczęścia poprawiają zdrowotność krów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: D. Chełstowska | hoduj@apra.pl
25-09-2016,15:00 Aktualizacja: 18-11-2016,10:27
A A A

Serotonina jest najbardziej znana ze swej właściwości wywoływania odczucia szczęścia w ludzkim mózgu. Naukowcy z University of Wisconsin-Madison stwierdzili jednak, że ten hormon odgrywa również pewną rolę w procesie produkcji mleka u krów mlecznych.

U krów rozwija się choroba nazywana gorączką mleczną, gdy obniży się poziom wapnia we krwi. Ciężkie przypadki łatwo jest wychwycić, ponieważ krowy ulegają wychłodzeniu i pojawiają się u nich zauważalne drżenia.

bydło mięsne charolaise, hodowla

Charolaise – największa francuska rasa bydła mięsnego

Hodowlą bydła rasy charolaise już od 17 lat zajmują się Jerzy i Paweł Bałachowscy z miejscowości Wysin, powiat Kościerzyna. Wybrali właśnie tę rasę ponieważ jest to największa pod względem kalibru i masy ciała francuska rasa, która...
Jednak co najmniej u połowy krów choroba ma postać łagodniejszą, lecz wciąż powodującą problemy zdrowotne i skutkującą niedostateczną ilością wapnia potrzebnego do produkcji mleka. - Ta częściej występująca postać choroby nie jest tak łatwa do wykrycia, gdyż nie widzi się zwierząt z objawami drżeń mięśniowych - wyjaśnia Laura Hernandez, profesor na UW-Madison. - Niski poziom wapnia w ustroju sprawia jednak, że krowy stają się podatne na rozwój innych chorób - dodaje.

Profesor Hernandez w Journal of Endocrinology opublikowała artykuł podsumowujący badanie, które wykazało, że podwyższony poziom serotoniny przyczynia się do zwiększenia stężenia wapnia - przy czym w różnych miejscach u różnych ras krów mlecznych.

lely vector, krowy mleczne, pasza, robot

Robot sam żywi krowy mleczne

Robot Lely Vector pracuje w gospodarstwie Doroty i Grzegorza Wyrobek z miejscowości Ślizów w woj. dolnośląskim. Od grudnia ubiegłego roku hodowcy jako pierwsi w Polsce korzystają z tego urządzenia. Lely Vector został uruchomiony w grudniu...
Badanie przeprowadzono na krowach jersey i holsztyńskich, którym podawano w iniekcjach substancję, która w organizmie jest metabolizowana do serotoniny. - U krów rasy jersey serotonina powodowała wzrost poziomu wapnia w mleku, natomiast u krów holsztyńskich stężenie wapnia wzrastało, ale we krwi - wskazuje profesor Hernandez.

- Jako że analizowaliśmy dwie rasy, mogliśmy dowiedzieć się, że mechanizm regulacji wapnia jest różny. Teraz prowadzimy dalsze prace, aby zrozumieć, jak to działa na poziomie molekularnym i aby przełożyć te wyniki na procedury leczenia gorączki mlecznej - podkreśla.

 

Książki warte polecenia: "Choroby bydła" | "Sygnały żywienia

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2023

Hoduj z głową świnie:

-Lochy potrzebują obecności człowieka

-Natłuszczanie pasz a jakość siary i mleka loch

-Mikotoksyny psują nie tylko rozród

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2023

Hoduj z głową bydło:

-Jak długi okres przejściowy przed porodem?

-CCM coraz popularniejszy

-Genetyka jest bazą

-Suchy TMR dla cieląt

-Warto powstać na rasy mięsne

PRENUMERATA