Hodowcy bydła mają za sobą bardzo dobry rok

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
05-12-2023,10:05 Aktualizacja: 05-12-2023,4:58
A A A

Dla hodowców i producentów bydła mięsnego mijający rok był bardzo dobry. Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego zauważa, że z tą opinią wiele osób może się nie zgodzić, ale fakty mówią same za siebie.

– Ceny bydła były stabilne i zaledwie o 6-8% niższe niż w 2022 r. Pamiętajmy jednak, że miniony rok był takim, który trafia się raz na kilkadziesiąt lat. Dlatego bieżące notowania należy odnieść do 2021 r., w porównaniu do którego są one o ponad 30% wyższe – zauważa Jacek Zarzecki.

Wołowina i bydło mięsne z Polski w 2023 roku otrzymały zielone światło od wielu nowych rynków eksportowych jak Wietnam, Tajlandia, Turcja, Japonia, Korea czy Chiny.

ceny bydła rzeźnego, mięso wołowe, wołowina, spadek cen, zakup bydła rzeźnego

Żywiec wołowy ponownie tanieje

Ceny w skupie bydła w czwartym tygodniu listopada ponownie spadły. Największe zmiany odnotowano w kategorii bydła w wieku 8-12 miesięcy, którego ceny spadły o ponad 8%.   Dostawcy w dniach od 20 do 26 listopada za bydło ogółem...

– Jeśli uda nam się wejść z przytupem na rynek chiński wówczas zajmiemy miejsce w grupie największych światowych eksporterów wołowiny, co oczywiście przyniesie hodowcom bydła w Polsce jeszcze większą stabilizację – podkreśla Zarzecki.

Polska beneficjentem KPS-u

2023 rok jest pierwszym, w którym funkcjonuje program dobrostanowy w ramach nowego Krajowego Planu Strategicznego.

– Stawki wsparcia i refundacji są co najmniej dwukrotnie wyższe niż w poprzednim planie. Należy jasno podkreślić, że jedna trzecia płatności dobrostanowych w Europie przypada na Polskę. Ponadto rzutem na taśmę udało nam się wprowadzić do KPS-u dodatkową płatność związaną z systemem jakości QMP – mówi Jacek Zarzecki dodając:

– W ciągu roku stworzyliśmy więc potężne narzędzie stabilizujące sektor. Nikt nie może już nam zarzuć, że polska wołowina dobrze się sprzedaje, bo jest tania. Obecnie konkurujemy na rynkach zbytu nie ceną, a jakością.

wołowina, produkcja wołowiny, bydło mięsne, dobrostan bydła, wypas, pastwisko, mamki, LoweKrowe, opasy, mity

Obalamy mity: polscy hodowcy a dobrostan bydła

Polscy hodowcy bydła nie zapewniają zwierzętom odpowiednich warunków utrzymania obniżając ich dobrostan. To kolejny popularny mit powielany przez przeciwników produkcji zwierzęcej. Polska jest w Unii Europejskiej liderem w zakresie...

Powiązanie dopłat dobrostanowych z systemami jakości przyniesie korzyści dla rolników, konsumentów, ale także budżetu państwa.

Strategia i promocja

– Jako jedyna branża w Polsce przygotowaliśmy strategię dla naszego sektora. Przystąpimy też do przygotowania i wypracowani znaku promocyjnego „Polska wołowina”. Chcemy, żeby wszystkie działania promocyjne odbywały się pod wspólnym brandem, czy to na rynku światowym, europejskim, czy krajowym – podkreśla Zarzecki.

W tym roku wykonane zostały też pierwsze krajowe badania dotyczące tego, jak konsumenci odbierają sektor wołowiny i co sądzą o dobrostanie bydła mięsnego.

– Wyniki wskazują, że bydło pod kątem dobrostanu znajduje się zaraz za zwierzętami towarzyszącymi. W przyszłym roku będziemy chcieli być jeszcze bardziej transparentni i z jeszcze większą stanowczością zwalczać fake newsy propagowane przez organizacje prozwierzęce – podkreśla Zarzecki.

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals) 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA