Gruźlica w polskiej oborze. Uśpiono 160 sztuk bydła

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
13-07-2018,18:40 Aktualizacja: 14-07-2018,10:48
A A A

Gruźlica bydła jest to choroba zwalczana z urzędu. Polska jest od niej urzędowo wolna co nie oznacza, że czasami nie pojawiają się pojedyncze przypadki zachorowań. Niestety choroba po raz pierwszy od 30 lat zaatakowała na tak dużą skalę.

Gruźlica bydła pojawiła się w stadzie bydła w miejscowości Lisków w powiecie kaliskim.

W tak dużej skali, jak podaje radiopoznan.fm, nie była ona notowana od 30 lat. Niestety służby weterynaryjne z tego powodu były zmuszone dokonać uboju wszystkich zwierząt, w sumie aż 160 sztuk.

ROTR Rypin, producenci mleka, mleczarnia, bydło mleczne

Rolnicy bez pieniędzy za mleko. Trudna sytuacja w Rypinie

Producenci mleka oddający surowiec do mleczarni ROTR w Rypinie w woj. kujawsko-pomorskim, jak informuje TVP3 Bydgoszcz, od kilku miesięcy nie otrzymują za niego pieniędzy. Zakład szacuje, że dług wobec rolników wynosi aż 22 miliony złotych....

- Gruźlica zwierząt jest niebezpieczna dla ludzi, ale przy zachowaniu podstawowych środków sanitarnych nic nie powinno nam zagrażać. Dlatego też każdy hodujący bydło musi mieć świadomość tego, aby utrzymywać ostre zasady bioasekuracji w danym gospodarstwie, aby były wyłożone maty dezynfekcyjne, aby używać odzież i obuwie tylko i wyłącznie do użytku w danym gospodarstwie, żeby w tych butach nie chodzić po domu, żeby nie iść do sąsiada, żeby nie wychodzić na drogę, ponieważ w tej chwili mnożą się bakterie, wirusy - mówiła dla radiopoznan.fm powiatowa lekarz weterynarii w Kaliszu Joanna Kokot-Ciszewska.

Służby weterynaryjne podejrzewają także kolejne stado liczące 100 sztuk bydła mlecznego, które mieści się w pobliskiej gminie Ceków Kolonia. Próbki krwi od zwierząt utrzymywanych w tym gospodarstwie zostały już wysłane do instytutu weterynarii w Puławach. Wyniki będą znane po sześciu tygodniach.

- W danym gospodarstwie powinny być wyłożone maty dezynfekcyjne, a odzieży i obuwia do pracy przy zwierzętach należy używać tylko w oborze. Nie chodzić w nim po domu, do sąsiada, nie wychodzić na ulicę, ponieważ w tej chwili mnożą się bakterie, wirusy - mówiła dla portalu faktykaliskie.pl Joanna Kokot - Ciszewska.

Gruźlica przenosi się drogą kropelkową. U bydła objawia się ona podobnie jak u ludzi. Zwierzęta kaszlą, obserwowany jest u nich ciężki oddech. Co ciekawe, w stadzie w którym wykryto tę chorobę, właściciele nie zaobserwowali tych symptomów.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA