Branża mleczarska Polski i Ukrainy o ryzyku utraty rynku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
20-02-2024,14:05 Aktualizacja: 20-02-2024,14:05
A A A

Polska Izba Mleka (PIM) i Związek Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy (ZPMU) apelują do ministrów rolnictwa obu krajów. Chodzi o to, aby nie zamykać ukraińskiego rynku dla polskich produktów mleczarskich.

W przestrzeni publicznej pojawiły się informacje o planowanym zamknięciu ukraińskiego rynku dla polskich produktów mleczarskich.

Ukraińskie sieci handlowe wysłały do polskich przetwórców mleka maile z informacjami wskazującymi na ryzyko zamknięcia rynku tamtejszego rynku dla naszych produktów.

ATM, GAEC, Mercosur, Unia Europejska, ugorowanie, rośliny motylkowe, bydło mięsne, wołowina, drób, polskie rolnictwo

Rolnicy apelują do ministra o działanie w sprawie ATM, GAEC oraz Mercosur

Wzmocnienie ATM, odstąpienie od karania rolników stosujących nawozy w uprawach roślin wiążących azot na gruntach nieprodukcyjnych oraz od podpisania umowy Mercosur. To główne postulaty organizacji rolniczych przesłanych do ministra...

– Polska jest dziś dużym eksporterem na ukraiński rynek produktów mleczarskich i mimo trudności z przekraczaniem granicy, sprzedajemy tam duże ilości serów, jogurtów i innych przetworów mleczarskich" mówi Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka.

Polska Izba Mleka (PIM) i Związek Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy (ZPMU) rozumiejąc protestów rolnicze, skierowały oświadczenie do ministrów rolnictwa.

W oświadczeniu organizacje apelują o to, aby podczas prowadzonych rozmów na temat sytuacji na granicy poszukując rozwiązania tego wyjątkowego problemu, pamiętali o rolnikach i przetwórcach mleka.

"Utrata tego rynku skończyć się może dla wielu polskich spółdzielni i rolników dramatycznymi skutkami. Podobnie, jak dla ukraińskich importerów i konsumentów, którzy cenią i oczekują polskich produktów mleczarskich w ukraińskich sklepach" czytamy w komunikacie PIM i ZPMU.

GAEC, Unia Europejska, ugorowanie, rośliny motylkowe, bobik, soczewica, groch, grunty, Komisja Europejska, ekoschematy

Rolnicy zwolnieni z obowiązku ugorowania. Co muszą zrobić w zamian?

Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie. Zgodnie z jego przepisami europejscy rolnicy będą w tym roku częściowo zwolnieni z zasady dotyczącej ugorowania 4% gruntów. Rozporządzenie KE weszło w życie 14 lutego i będzie obowiązywać wstecznie...

Związek Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy i Polska Izba Mleka, zaniepokojone napiętą sytuacją na granicy Ukrainy i Polski, która utrudnia handel zagraniczny produktami mleczarskimi obu krajów, deklarują swoje poparcie dla rozpoczęcia negocjacji między naszymi rządami w celu rozwiązania tej sytuacji w drodze negocjacji i odpowiednich umów.

W tym tygodniu będą kontynuowane rozmowy w tej sprawie pomiędzy ministrami Mykolą Solskyi, a Czesławem Siekierskim.

- My, przedstawiciele przemysłu mleczarskiego obu krajów, prosimy o wzięcie pod uwagę wspólnego stanowiska naszych organizacji branżowych reprezentujących interesy firm mleczarskich - mówi Agnieszka Maliszewska.

Obie organizacje zdają sobie sprawę z trudności, z jakimi borykają się zarówno ukraińscy rolnicy, zmuszeni do pracy w strefie działań wojennych, jak i polscy rolnicy, którzy znajdują się pod ciągłą presją nadmiernie wysokich wymogów środowiskowych i innych restrykcyjnych wymogów nałożonych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) w ostatnich latach.

Polscy rolnicy są ponadto pod presją niskich cen produktów rolnych.

Czesław Siekierski, minister rolnictwa, Ukraina, import z Ukrainy, rolnictwo, zboże, żywnośc, KE, handel z Ukrainą

Siekierski: rozmawiamy z Ukrainą, a KE przymyka na to oko

Protesty rolników wynikają z drastycznego spadku opłacalności produkcji, między innymi wskutek wprowadzenia przepisów Europejskiego Zielonego Ładu. Puntem zapalnym jest też kwestia napływu ukraińskich produktów rolnych....

"Skargi na nadmierną podaż ukraińskich produktów mlecznych na polski rynek są całkowicie nieuzasadnione, ponieważ, podobnie jak w poprzednich latach, polski eksport produktów mlecznych na Ukrainę jest pięciokrotnie wyższy niż ukraiński eksport produktów mlecznych do Polski" czytamy w komunikacie.

Kwestia handlu produktami mleczarskimi była już omawiana przez rządy obu krajów w ubiegłym roku. Postanowiono usunąć produkty mleczne z list ograniczeń handlowych.

Od tego czasu bilans handlu produktami mleczarskimi pozostał praktycznie niezmieniony, a ogólna sytuacja stała się bardziej dotkliwa.

- Apelujemy do rządów Ukrainy i Polski o uwzględnienie specyfiki handlu produktami mleczarskimi między naszymi krajami. Pragnieniem zarówno ukraińskich, jak i polskich producentów mleka jest przywrócenie niezakłóconej wymiany handlowej, nad którą oba kraje pracowały od lat. Będzie to w interesie przemysłu mleczarskiego zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce - mówi Agnieszka Maliszewska.

Komunikat obu organizacji mleczarskich znajdziesz TUTAJ

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals) 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA