Anemia u cieląt – porada od firmy Polmass

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
10-02-2024,8:05 Aktualizacja: 08-02-2024,6:24
A A A

Żelazo jest kluczowym pierwiastkiem w procesie odpowiedzi immunologicznej oraz podstawowym elementem w syntezie hemoglobiny, która odgrywa istotną rolę w transporcie tlenu w organizmie.

Hodowcy bydła zadają pytania i szukają pomocy w rozwiązywaniu swoich codziennych problemów.

Na pytania hodowców odpowiadają doradcy zajmujący się szeroko rozumianą obsługą tych zwierząt. Sugerują oni także produkty, które pomóc w rozwiązaniu danego problemu.

Cykl "Okiem doradcy" to seria artykułów, która ukazuje się w magazynie "Hoduj z Głową Bydło".

kwasica żwacza, krowy mleczne, Nauka - Praktyce, Krowa mleczna w pytaniach, Zygmunt Maciej Kowalski, hodowcy bydła

Jak ograniczać ryzyko kwasicy żwacza u krów mlecznych?

„Jak ograniczać ryzyko kwasicy żwacza u krów mlecznych?”. To tytuł tegorocznej konferencji naukowej z cyklu Nauka – Praktyce "Krowa mleczna w pytaniach". Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...

W każdym kolejnym wydaniu publikujemy pytania przysłane do naszej redakcji lub zadane w mediach społecznościowych.

W drugiej artykułu odsłonie wybraliśmy pytanie, z którym zgłosiła się do nas hodowczyni bydła mlecznego:

– Jak mogę zapobiegać anemii cieląt? Czy podawanie im żelaza, tak jak w przypadku nowo narodzonych prosiąt, ma sens i przynosi efekty? Jeśli tak, to w jakich ilościach i kiedy należy to robić? Jeśli nie, to w jaki inny sposób można jej przeciwdziałać? - pyta hodowczyni.

O odpowiedź poprosiliśmy przedstawiciela m.in. firmy Polmass Marcina Stasiaka, dyrektora doradztwa i sprzedaży.

Żelazo jest kluczowym pierwiastkiem w procesie odpowiedzi immunologicznej oraz podstawowym elementem w syntezie hemoglobiny, która odgrywa istotną rolę w transporcie tlenu w organizmie.

Jeśli dochodzi do niedoborów żelaza, produkcja krwi oraz przeciwciał zostaje zaburzona. Wzrasta więc podatność organizmu na choroby. Ponadto pogorszeniu ulegają osiągane przyrosty masy ciała rozwijającego się organizmu.

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, krowy mleczne, produkcja mleka, mleko w UE,

Cena mleka w grudniu. Notowania do góry czy w dół?

Cena mleka w grudniu 2023 roku wzrosła i po raz kolejny przekroczyła 2 zł za litr. Utrzymała tym sam trend obserwowany od września. Mleko w grudniu w Polsce kosztowało w skupie 211,51 zł za hl tj. o 2,1% więcej niż w listopadzie (207,22 zł/hl), ale...

Cielę przez pierwsze 2-3 tygodnie życia wykorzystuje zapasy żelaza zgromadzone w wątrobie i śledzionie. Jeżeli jednak jest żywione wyłącznie mlekiem, już w 3-4 tygodniu życia może dochodzić u niego do pierwszych objawów niedokrwistości.

– Niedobór żelaza na ogół wynika z jego bardzo niskiej zawartości w siarze (od 1,16 do 1,6 mg/kg) oraz mleku, która wynosi około 0,2 mg/kg (wg NASEM 2021: zakres od 0,1 do 0,4 mg/kg), a także niskiej koncentracji tego pierwiastka we krwi noworodków – mówi Marcin Stasiak.

Szacuje się, że zapotrzebowanie dobowe cielęcia przyrastającego 800 gramów na dzień na ten mikroskładnik wynosi około 100 mg, podczas gdy pobranie 8 litrów mleka dostarcza go do zaledwie 3 mg, a więc stanowczo za mało.

Według najnowszych zaleceń żywieniowych (NASEM 2021) ilość żelaza w preparacie mlekozastępczym powinna wynosić 85 mg na kg suchej masy.

– Szczególnie polecamy Red Full, który ma w swoim składzie nie tylko żelazo, ale także witaminę C, która pomaga w jego wchłanianiu oraz kwas foliowy zapobiegający anemii – mówi Marcin Stasiak.

Całą wypowiedź Marcina Stasiaka dotyczącą przyczyn anemii u cieląt oraz możliwości jej zapobiegania znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" nr 6/2023. ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals) 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA