Zakaz handlu w niedzielę. Posłowie PiS podzieleni jak nigdy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
08-09-2017,8:00 Aktualizacja: 08-09-2017,8:04
A A A

Premier Beata Szydło zadeklarowała, że jest wola, aby szybko zakończyć prace nad projektem Solidarności dot. zakazu handlu w niedzielę. Przyznała, że "wyobraża sobie", iż posłowie PiS mogą zagłosować w tej sprawie inaczej, niż chce rząd.

Zgodnie z projektem, który trafił do Sejmu, zakaz handlu w niedziele i święta dotyczyłby większości placówek handlowych, w tym sklepów wielkopowierzchniowych.

Projekt ustawy złożył w Sejmie Komitet Inicjatywy Ustawodawczej. W jego skład wchodzi NSZZ "Solidarność" oraz inne organizacje.

Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych, PIGMiUR, zakaz handlu w niedziele, zakup maszyn rolniczych

Zakaz handlu w niedzielę z wyjątkami dla rolników? Jest apel do ministra

Zakaz handlu w niedziele może bardzo skomplikować pracę rolnikom. Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych apeluje zatem do ministra rolnictwa o uwzględnienie interesów gospodarzy podczas prac nad ustawą. Sejm pracuje nad ustawą...
Premier była pytana w czwartek w radiu RMF FM, czy posłowie PiS mogą zagłosować za zakazem handlu w każdą niedzielę, czyli inaczej niż chce rząd.

- To jest oczywiście możliwe, bo to projekt, który ma swoje korzenie właśnie w Solidarności i ma bardzo duże poparcie obywatelskie. Rząd daje oczywiście opinię do tego projektu. (...). Przyjmowaliśmy już przecież takie projekty obywatelskie, których wynik przyjętych rozwiązań był inny, niż stanowisko rządowe. Więc oczywiście sobie to wyobrażam - podkreśliła premier Szydło.

- Praca nad tym projektem trwa. Ja rozumiem postulaty Solidarności i rozumiem, że jest oczekiwanie, aby każda niedziela była wolna - zaznaczyła szefowa rządu. - Jakie będzie ostateczne rozstrzygnięcie po głosowaniu sejmowym - zobaczymy - dodała.

Na uwagę, że projekt od roku czeka w Sejmie premier zapewniła, że "jest wola, aby szybko te prace zakończyć".

zakaz handlu w niedziele, solidarność, prawo pracy, handel, piotr duda, henryk kowalczyk

Handel w niedzielę. Wciąż nie ma kompromisu

Do rozstrzygnięcia pozostaje jedynie wybór, czy wolne od handlu powinny być wszystkie niedziele, czy tylko niektóre - mówił Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego RM odnosząc się do projektu w sprawie ograniczenia handlu w...
- Aby ten projekt został przyjęty. Nie umiem powiedzieć, jaki będzie terminarz prac sejmowych, bo to nie ode mnie zależy. Natomiast ja życzyłabym sobie, żeby było to jak najszybciej - zaznaczyła Beata Szydło.

Rada Ministrów w marcu zarekomendowała prowadzenie dalszych prac nad obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, przy uwzględnieniu i wnikliwym rozważeniu wszystkich uwag zawartych w stanowisku rządu oraz wyrażanych przez środowiska i podmioty zainteresowane projektem ustawy.

W ocenie rządu, podczas dalszych prac legislacyjnych w Sejmie warto rozważyć ewentualne etapowe wprowadzanie proponowanych zmian. Umożliwiłoby to bieżącą analizę skutków społecznych i ekonomicznych nowych rozwiązań.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich