Ustawa o ochronie zdrowia zwierząt bez poprawek przeszła przez Senat

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-09-2017,10:00 Aktualizacja: 23-09-2017,10:23
A A A

Senat przyjął w piątek ustawę o ochronie zdrowia zwierząt nie wnosząc do nich poprawek. Nowe przepisy mają zapewnić większe środki na zwalczanie afrykańskiego pomoru świń.

Jest to rządowy projekt, który jedynie podnosi kwoty przeznaczone na rekompensaty i odszkodowania za likwidację chowu świń. Także podczas prac w Sejmie posłowie nie wnieśli do niego poprawek.

ustawa o ochronie zdrowia zwierząt, sejm, ochrona zwierząt, zwierzęta, ministerstwo rolnictwa, ewa lech, walka z asf

ASF może ogarnąć cały kraj. Tylko bioasekuracja może zatrzymać wirusa

- Jeżeli nie dopilnujemy, żeby w gospodarstwach nie szerzyła się choroba, niedługo cała Polska będzie ogarnięta ASF. Niczego nie sprzedamy za granicę ani z dużych, ani z małych gospodarstw - ostrzegła Ewa Lech, wiceminister rolnictwa. Podczas...

Ponieważ chęć rezygnacji z dalszego chowu zgłosiło ponad 2,6 tys. gospodarstw, gdzie znajduje się ok. 30 tys. świń, zaproponowano podniesienie tych kwot odpowiednio do 21,5 mln zł i 8 mln zł na lata 2017- 2018. Dotychczas limit wydatków na ten cel wynosi 7 mln zł na wypłatę odszkodowań i 3 mln 658 tys. zł na rekompensaty.

Resort rolnictwa chce w ten sposób zachęcić rolników, by zrezygnowali z chowu świń, jeśli nie są w stanie spełnić warunków bioasekuracji.

Na odszkodowanie przewidziano kwotę średnio 538 zł za sztukę. Na rekompensatę przeznaczono natomiast 75 zł za tucznika - oznacza to, że rolnik, który zrezygnuje z chowu trzody chlewnej, dostanie 75 zł w tym roku i 150 zł w 2018 r., czyli 225 zł za sztukę (zakłada się, że chów jednej świni trwa pół roku).

Dotychczas w Polsce wykryto 98 ognisk afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej. Choroba jest obecna w wielu powiatach województw: podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego.

Nowe regulacje mają wejść w życie po siedmiu dniach od daty ich publikacji. Teraz ustawą trafi do podpisu prezydenta.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu