Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych w styczniu wejdzie w życie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Łukasz Pawłowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-11-2021,9:10 Aktualizacja: 26-11-2021,9:20
A A A

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie gruntów rolnych i leśnych, która ma ułatwić podejmowanie działalności nierolniczej na gruntach rolnych.

Ustawa ma uprościć procedurę w zakresie podejmowania lub rozwijania przez rolników, domowników lub małżonków rolników działalności nierolniczej na gruntach rolnych (w szczególności klas I-III) przy wykorzystaniu zasobów prowadzonego gospodarstwa rolnego.

przewada kontraktowa, nieuczciwe praktyki handlowe, andrzej duda

Ustawa w sprawie nieuczciwych praktyk w handlu z podpisem prezydenta

Andrzej Duda popisał ustawę w sprawie nieuczciwych praktyk w obrocie produktami rolnymi - poinformowało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP. Ustawa wdraża do polskiego porządku prawnego przepisy unijnej dyrektywy z 2019 r. Ustawa o...

Nowe przepisy zwalniają z konieczności przeznaczania tych gruntów na cele nierolnicze i wnoszenia opłat związanych z wyłączeniem gruntów z produkcji w przypadku podjęcia na nich działalności nierolniczej.

Obecnie prowadzenie działalności nierolniczej w ramach gospodarstwa rolnego nie jest możliwe bez wcześniejszego przeznaczenia tych gruntów na cele nierolnicze w drodze miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub - w przypadku jego braku - w drodze decyzji o warunkach zabudowy.

Podczas prac sejmowych doprecyzowano, że na działalność pozarolniczą można przeznaczyć nie więcej niż 30 proc. całkowitej powierzchni gruntu rolnego pod zabudowę zagrodową w danym gospodarstwie i nie więcej niż 0,05 ha.

Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement