Ubezpieczenie gospodarstwa. Na to musisz zwrócić uwagę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
27-12-2016,10:25 Aktualizacja: 27-12-2016,10:30
A A A

O ile w przypadku ubezpieczenia obowiązkowego, którego zakres reguluje ustawa, oferty różnią się przede wszystkim ceną, o tyle kupując dobrowolną polisę dodatkową - różnice zobaczymy też w zakresie, dlatego bezwzględnie należy przyjrzeć się ogólnym warunkom ubezpieczenia (OWU).

- Polisa obowiązkowa obejmuje dość wąski zakres ochrony. Uwzględnia mniej niebezpiecznych zdarzeń i chroni tylko te elementy, które wynikają z ustawy. To za mało, bo np. w przypadku pożaru magazynu i zniszczenia wartego setki tysięcy złotych składowanego tam zboża, rolnik nie otrzyma odszkodowania - mówi Sergiusz Lenhardt, ekspert z Concordii Ubezpieczenia.

OC, ubezpieczenie, pieniądze, polisa ubezpieczeniowa, pieniądze

Kawaler dostaje po kieszeni przy ubezpieczaniu auta

Na cenę ubezpieczenia OC bardzo duży wpływ ma płeć oraz stan cywilny. Chociaż średnio za obowiązkową polisę mężczyźni płacą mniej niż kobiety, to z największymi kosztami muszą się liczyć single - wynika z analizy porównywarki mfind. pl. Z...
- Szczęśliwie coraz więcej osób prowadzących gospodarstwa decyduje się na dodatkowe ubezpieczenie dobrowolne, zawierające w sobie nie tylko ochronę wymaganą przez prawo, ale i znacznie szersze zabezpieczenie - dodaje.

Czym jest przedmiot, a czym zakres ubezpieczenia?

Przedmiot ubezpieczenia w większości ofert jest taki sam i obejmuje: budynek mieszkalny lub budynek gospodarczy, inne budowle i stałe elementy budynków mieszkalnych, ruchomości domowe (np. meble czy sprzęt RTV), a także zwierzęta gospodarskie, maszyny, narzędzia i urządzenia (w tym urządzenia ciągnione, które nie poruszają się na własnych kołach), materiały i zapasy oraz ziemiopłody.

Różnice mogą natomiast pojawić się w zakresie ubezpieczenia, z którym na pewno warto się zapoznać.

Ubezpieczyciele wyodrębniają w sumie ponad 20 zdarzeń, potencjalnie niebezpiecznych i niosących ze sobą większe koszty. Chociaż zabezpieczenie przed nimi wszystkimi zapewnia większość towarzystw, to jednak nie wszystkie chronią przed całą listą.

ubezpieczenia rolne, ubezpieczenie upraw, ubezpieczenie zwierząt

Prezydent postawił kropkę nad ustawą o ubezpieczeniach rolnych

Andrzej Duda podpisał ustawę o ubezpieczeniach rolnych, która ma spopularyzować ubezpieczenia wśród rolników - poinformowała w czwartek kancelaria prezydenta. W myśl ustawy zwiększone zostaną dopłaty z budżetu państwa do 65...
- Niektóre firmy nie wypłacają odszkodowania za upadek drzewa, inne za uderzenie pojazdu, a jeszcze inne za szkody związane z naporem śniegu. Nie wszyscy też uwzględniają odpowiedzialność za szkody związane z dymem czy sadzą. W Concordii uwzględniamy ponad 20 ryzyk. Im szerszy zakres ochrony, tym większe prawdopodobieństwo, że w razie szkody, jaka by ona nie była, poszkodowany otrzyma odszkodowanie - tłumaczy Sergiusz Lenhardt.

Ważnym punktem w umowach ubezpieczenia gospodarstwa są też klauzule dodatkowe. Im jest ich więcej do wyboru, tym lepsza ochrona i większe możliwości dopasowania do charakteru i potrzeb konkretnego gospodarstwa.

- Dostępne na rynku klauzule to m.in. zabezpieczenie ryzyka wandalizmu, rozmrożenia produktów, szkód w mieniu znajdującym się na placach składowych, ubezpieczenie mienia związanego z drobiem, zwierzętami futerkowymi, produkcją grzybów, ubezpieczenia słomy, siana, traw energetycznych w budynkach, ubezpieczenia odnawialnych źródeł energii czy różnicy pomiędzy ceną nabycia/kosztem wytworzenia, a ceną sprzedaży - wylicza Lenhardt.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement