Szacowanie szkód i wypłaty odszkodowań łowieckich po staremu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
02-01-2017,17:05 Aktualizacja: 03-01-2017,8:23
A A A

Dopiero w 2018 roku, a nie jak pierwotnie zakładano od 2017 r., zmienić ma się sposób szacowania szkód łowieckich i wypłat odszkodowań. Ma wówczas powstać fundusz odszkodowawczy, a szacowaniem szkód mają się zająć komisje przy wojewodzie.

Kwestia szacowania szkód i wypłat odszkodowań może się jeszcze jednak zmienić, ponieważ w Sejmie trwają prace nad kolejną nowelizacją Prawa łowieckiego, która odnosi się też do tej kwestii.

prawo łowieckie, szkody łowieckie, ministerstwo środowiska, adam bodnar

Prawo łowieckie wciąż budzi sporo emocji. RPO ma uwagi

Wewnętrzny sprzeciw wobec zabijania zwierząt powinien być wystarczającą przesłanką do wystąpienia z wnioskiem o ustanowienie zakazu polowania na nieruchomości - ocenia Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. RPO wystąpił do Jana Szyszki, ministra...
W projekcie zapisano, że szacowaniem i wypłatą odszkodowań za szkody miałyby się zająć Lasy Państwowe. Tego zapisu nie było w pierwotnym proponowanym przez resort środowiska projekcie.

Zgodnie z uchwaloną w czerwcu nowelą prawa łowieckiego nowe zasady szacowania szkód przez przedstawicieli wojewodów oraz wypłat odszkodowań z funduszu odszkodowawczego miały zacząć obowiązywać od początku 2017 r. Obecnie robią to myśliwi.

W nowym roku miał powstać też fundusz odszkodowawczy, z którego miały być wypłacane odszkodowania dla rolników i na który składać się mieli myśliwi, a także państwo.

Wkład łowczych w fundusz miał być ustalany w oparciu o liczbę zwierząt łownych ujętych w rocznym planie łowieckim.

prawo łowieckie, szkody łowieckie, ministerstwo środowiska, Polski Związek Łowiecki, lasy państwowe

Leśnicy bronią się przed szacowaniem szkód łowieckich

Lasy Państwowe przekonują, że przyjęcie obowiązku szacowania szkód łowieckich, wypłaty odszkodowań i wypełniania roli organu podatkowego w obecnych uwarunkowaniach prawnych i realiach funkcjonowania przedsiębiorstwa nie jest możliwe....
W przypadku, kiedy wartość odszkodowań przekroczyłaby zasoby funduszu, różnicę miał pokryć wojewoda ze środków budżetu państwa. Roczna dopłata do funduszu miała wynosić ok. 30 mln zł.

Jednak zgodnie z uchwaloną pod koniec 2016 r. przez Sejm ustawą okołobudżetową, fundusz ma powstać rok później, czyli w 2018 r. Jak poinformował PAP Polski Związek Łowiecki, w 2017 r. - tak jak do tej pory - szacowaniem szkód łowieckich, a także wypłatami odszkodowań zajmować się więc będą myśliwi.

prawo łowieckie, szkody łowieckie, ministerstwo środowiska, Polski Związek Łowiecki

Sejm będzie dalej pracował nad projektem noweli Prawa łowieckiego

Posłowie zdecydowali, by projekt noweli Prawa łowieckiego skierować do sejmowych komisji środowiska i rolnictwa. Nie zgodzili się zatem na odrzucenie go w pierwszym czytaniu. W trakcie piątkowej debaty emocje wywołał przepis umożliwiający karanie...
Autorzy czerwcowej noweli Prawa łowieckiego wskazywali, że powstanie funduszu, a także przekazanie wojewodzie kompetencji związanych z szacowaniem ma być korzystniejsze dla rolników.

Obecnie tylko koła łowieckie odpowiadają za szacowanie szkód i wypłatę odszkodowań.

Rolnicy wielokrotnie skarżyli się, że wyceny dokonywane przez myśliwych są za niskie. Było to szczególnie widoczne na Podlasiu w 2014 r., kiedy z powodu występowania ASF (afrykańskiego pomoru świń) ograniczono odstrzał dzików, a szkody w uprawach rosły. Różnice w wycenie szkód przez łowczych i rolników sięgały wtedy kilku milionów zł.

Polski Związek Łowiecki poinformował, że w ub.r. myśliwi wypłacili 65 mln zł odszkodowań.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu