Strażacy z OSP dostaną specjalny dodatek do emerytury?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Janusz Majewski PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
21-01-2020,15:00 Aktualizacja: 21-01-2020,22:02
A A A

SLD popiera projekt ustawy, która zakłada wprowadzenie dodatku do emerytury dla członków ochotniczych straży pożarnych. Uchwalenie tej ustawy jest dla nas priorytetem - powiedział w poniedziałek w Kielcach wiceprzewodniczący SLD, poseł Andrzej Szejna (Lewica).

W listopadzie 2016 roku do Sejmu wpłynął obywatelski projekt nowelizacji w tej sprawie.

Dodatek miałyby otrzymać osoby, które przez co najmniej 10 lat były członkami ochotniczej straży pożarnej.

Mateusz Koszałka, andrzej duda, Medal za Ofiarność i Odwagę, piotr michałek

Strażak z OSP z medalem od prezydenta. Ratował dziecko ze studni

Gdy 3-letnie dziecko znalazło się w studni, druh Mateusz Koszałka z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Annopolu naraził swoje zdrowie, a może i życie, by ratować malca. Teraz został za to odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę. W Pałacu...

Dodatek byłby wypłacany w wysokości 20 zł za każdy udokumentowany rok, podczas którego ubezpieczeni brali bezpośredni udział w działaniach ratowniczych.

9 stycznia rozpoczęło się pierwsze czytanie obywatelskiego projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw; zgodnie z harmonogramem Sejmu, ma ono zostać dokończone podczas rozpoczynającego się w środę posiedzenia izby.

Szejna podczas konferencji prasowej w Kielcach powiedział, że "uchwalenie tej ustawy jest dla SLD i klubu parlamentarnego Lewicy priorytetem".

- Jak wynika z danych statystycznych, strażacy ochotnicy razem z państwową strażą pożarną wyjeżdżają w Polsce co trzy minuty na akcję. Już to pokazuje, że ten dodatek im się po prostu należy. W związku z tym SLD wcześniej, a dzisiaj klub parlamentarny Lewicy postanowiły poprzeć ten projekt - zaznaczył poseł.

podpalacz stogów, osp, grmina grodzisk wielkopolski, podpalenie, KPP grodzisk wielkopolski

Podpalacz działał przez ponad cztery lata. Zatrzymany to strażak z OSP

Na ponad 100 tys. złotych zostały oszacowane straty powstałe w wyniku działalności podpalacza stogów słomy na terenie gminy Grodzisk Wielkopolski. Okazało się, że ogień podkładał członek Ochotniczej Straży Pożarnej.   Przestępczy...
Wiesław Woszczyna, były komendant wojewódzki PSP w Kielcach, podkreślił, że "trzeba uczynić wszystko, aby strażacy ochotnicy otrzymali w końcu ten dodatek do emerytury".

- Przez 40 lat, jak pełniłem służbę, tym ludziom obiecywano, że im się to należy, a nigdy to nie zostało spełnione - powiedział emerytowany strażak. Dodał, że "Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy, jako integralna część systemu bezpieczeństwa państwa, nie będzie miał pełnego wymiaru bez jednostek ochotniczych straży pożarnych".

- Nawet najlepiej wyposażona Państwowa Straż Pożarna nie da pełnego zakresu możliwości działania, bez udziału tych jednostek. Nie ma mowy, aby ten system funkcjonował bez strażaków ochotników. Uważam, że te dodatki po prostu się im należą - zapewnił Woszczyna.

- Nie wolno nam tracić czasu, mamy obowiązek pilnie prowadzić prace parlamentarne nad tym ważnym dla ochotniczych ratowników rozwiązaniem - podkreślił poseł Szejna.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt