Sejm znowelizował ustawę o ochronie zdrowia zwierząt

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-09-2017,14:20 Aktualizacja: 15-09-2017,14:47
A A A

Posłowie znowelizowali jednogłośnie w piątek ustawę o ochronie zdrowia zwierząt. Nowe przepisy mają zapewnić większe środki na zwalczanie afrykańskiego pomoru świń.

Nowe regulacje mają wejść w życie po siedmiu dniach od daty ich publikacji. Teraz ustawą zajmie się Senat. Podczas prac w Sejmie politycy nie wnieśli poprawek, choć opozycja wskazywała, że kwoty przeznaczone na bioasekurację są zbyt niskie.

ustawa o ochronie zdrowia zwierząt, sejm, ochrona zwierząt, zwierzęta, psy i koty, ministerstwo rolnictwa

Bez skrupułów zarabiają na zwierzętach. Resort chce zmian w prawie

Ministerstwo rolnictwa chce zmian w ustawie o ochronie zwierząt. Zdaniem resortu organizacje obrońców zwierząt, naginają przepisy i zarabiają pieniądze na odbieraniu właścicielom czworonogów.   Zmiany dotkną 380 organizacji...

- Ta ilość środków wynika z liczby zgłoszonych wniosków, deklaracji przystąpienia do programu (...). Liczba sztuk zwierząt, które będą poddane ubojowi, została przemnożona przez wysokość odszkodowania i stąd się wzięła ta kwota (...); żeby trzecią edycję programu zrealizować, ta ilość środków jest wystarczająca - tłumaczyła Ewa Lech, wiceminister rolnictwa.  

Ustawa nie zmienia przepisów, a jedynie podnosi kwoty przeznaczone na rekompensaty i odszkodowania za likwidację chowu świń. Dotychczas limit wydatków na ten cel wynosi 7 mln zł na wypłatę odszkodowań i 3 mln 658 tys. zł na rekompensaty.

Resort rolnictwa chce w ten sposób zachęcić rolników, by zrezygnowali z chowu świń, jeśli nie są w stanie spełnić warunków bioasekuracji.

Ponieważ chęć rezygnacji z dalszego chowu zgłosiło ponad 2,6 tys. gospodarstw, gdzie znajduje się ok. 30 tys. świń, zaproponowano podniesienie tych kwot odpowiednio do 21,5 mln zł i 8 mln zł na lata 2017-2018.

Na odszkodowanie przewidziano średnio 538 zł za sztukę. Na rekompensatę przeznaczono natomiast 75 zł za tucznika - oznacza to, że rolnik, który zrezygnuje z chowu trzody chlewnej, dostanie 75 zł w tym roku i 150 zł w 2018 r., czyli 225 zł za sztukę (zakłada się, że chów jednej świni trwa pół roku).
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu