Sejm za rozszerzeniem listy organizacji, za które składki w UE płaci budżet

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
16-05-2015,14:05 Aktualizacja: 16-05-2015,14:24
A A A

Za więcej niż dotychczas organizacji rolniczych budżet zapłaci składki członkowskie w unijnych organizacjach rolniczych - Sejm poparł w piątek stosowne poprawki Senatu do ustawy o izbach rolniczych. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Sprawa dotyczy opłacania składek przez budżet za rolnicze spółdzielnie produkcyjne oraz pracodawców rolnych.

Poprawki przyjęte przez senatorów zakładają m.in., że budżet państwa będzie płacić składki nie tylko za izby rolnicze, związki zawodowe rolników indywidualnych, uczestniczące w unijnych strukturach rolniczych, ale także składki "społeczno-zawodowych organizacji rolników, w tym rolniczych spółdzielni produkcyjnych i pracodawców rolnych".

Sejm uchwalił nowelę ustawy o płatnościach bezpośrednich

Wydłużenie o miesiąc okresu składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich w 2015 r., czyli do 15 czerwca, zakłada nowelizacja ustawy ws. płatności bezpośrednich, którą w piątek uchwalił Sejm.    432 posłów...
Biuro Legislacyjne zakwestionowało tę poprawkę Senatu. Według legislatorów poprawka jest wadliwie sformułowana i należy ją odrzucić. Rolnicze spółdzielnie produkcyjne i pracodawcy rolni nie są organizacjami społecznymi-zawodowymi rolników, każde z tych podmiotów ma własną ustawę - tłumaczyli.

Opinię legislatorów poparła wiceminister Zofia Szalczyk.

Zbigniew Babalski (PiS) zgłosił jednak wniosek o przyjęcie poprawki Senatu. Poparł go Artur Dunin (PO), który powołał się na to, że w Senacie poprawkę tę poparł inny wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk.

W rezultacie w głosowaniu komisja rolnictwa zaopiniowała pozytywnie tę poprawkę, jak i wszystkie pozostałe.

Chodzi o składki, które płacą organizacje rolnicze za udział w pracach liczącej się na forum unijnym strukturze związkowej Copa-Cogeca, jak również do innych organizacji (Ceja - Europejska Rada Młodych Rolników). Copa oraz Cogeca - to organizacje reprezentujące interesy unijnych rolników i spółdzielców wobec Komisji Europejskiej i instytucji działających w Unii. Copa zrzesza 60 narodowych związków rolniczych, a Cogeca - 32 organizacje spółdzielcze.

organizacji  w strukturach UE

Więcej organizacji ma mieć płacone składki

Budżet państwa ma płacić do 2020 roku składki za więcej organizacji rolniczych w strukturach UE, niż proponował Sejm - zakładają poprawki do ustawy o izbach rolniczych, które w czwartek zaakceptował Senat. Poprawki przyjęte przez...
Z polskich organizacji do Copa-Cogeca należą: Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Samoobrona, Solidarność Rolników Indywidualnych, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych oraz Izby Rolnicze, a także Związek Zawodowy Rolników - Ojczyzna.

Na uchwaleniu ustawy zależało przede wszystkim związkom i organizacjom rolniczym, gdyż nieopłacenie składki do UE oznacza wykluczenie Polski z prac na forum ponadnarodowych organizacji rolniczych, a dotąd składki za nie także opłacał budżet.

Ustalenia w ramach Copa-Cogeca mają często decydujący wpływ na decyzje KE w sprawach rolnych. Składka narodowa polskich organizacji rolniczych wynosi ok. 370 tys. euro rocznie, a obsługa w języku polskim to koszt ok. 100 tys. euro w skali roku.

Ustawa zakłada, że finansowanie ma się odbywać z budżetu krajowego za pośrednictwem Krajowej Rady Izb Rolniczych. Na dofinansowanie ma być przeznaczone 4 mln zł rocznie, a pieniądze będą pochodziły z rezerwy ministra rolnictwa. Pieniądze mają otrzymywać Izby Rolnicze, które będą rozliczały inne organizacje rolnicze.

Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

 

od 16.05.2022 - 14.07.2022 - rolnicy będą mogli składać wnioski o bezzwrotną premię na restrukturyzację małych gospodarstw

1–31.07.2022  - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt