Sejm odrzucił poprawki Senatu o wsparciu polskich organizacji rolnych w UE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Longina Grzegórska-Szpyt PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
12-08-2021,9:30 Aktualizacja: 12-08-2021,9:43
A A A

Sejm w środę odrzucił senackie poprawki do nowelizacji ustawy o izbach rolniczych, która przewiduje dalsze wsparcie z budżetu kosztów uczestnictwa polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych organizacjach rolnych w UE.

Sejm odrzucił wniosek senacki o rozszerzenie zakresu regulacji ustawy o Krajową Radę Spółdzielczą tak, by koszty związane z jej uczestnictwem w ramach organizacji Copa-Cogeca również mogły być dofinansowane.

ustawa o izbach rolniczych, sejm, Romuald Ajchler

Są poprawki do noweli ustawy o izbach rolniczych

W związku ze złożeniem poprawek, projekt noweli ustawy o izbach rolniczych, przewidujący wsparcie z budżetu kosztów uczestnictwa polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych organizacjach rolnych działających w UE, został skierowany...

 

Nowe przepisy zakładają, że w latach 2021–2026 koszty uczestnictwa izb rolniczych, związków zawodowych rolników indywidualnych, społeczno-zawodowych organizacji rolników w ponadnarodowych organizacjach rolniczych, stowarzyszeń zrzeszających młodych rolników w Europejskiej Radzie Młodych Rolników (CEJA) oraz organizacji pracodawców zrzeszających pracodawców rolnych w Grupie Pracodawców Rolniczych Organizacji Zawodowych UE (GEOPA) będzie ponosiła Krajowa Rada Izb Rolniczych i będą one dofinansowywane z budżetu państwa w formie dotacji celowej.

Członkostwo polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych organizacjach wiąże się przede wszystkim z obowiązkiem uiszczania wysokich składek członkowskich. Do tego dochodzą jeszcze koszty związane z obsługą w języku polskim prac w ponadnarodowych organizacjach rolniczych. Dlatego też - zdaniem resortu rolnictwa - konieczna jest kontynuacja wsparcia organizacji rolniczych z budżetu państwa.

Ustawa trafi do podpisu prezydenta. 

 
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej