Rolnicy szybciej przejdą na emerytury bez przekazywania gospodarstw

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Karolina Mózgowiec PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-06-2022,10:00 Aktualizacja: 04-06-2022,20:36
A A A

Od 15 czerwca rolnicy będą mogli przechodzić na emeryturę bez przekazywania gospodarstwa rolnego - poinformował Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Podkreślił, że jest to rozwiązanie oczekiwane przez rolników.

31 maja w Dzienniku Ustaw została opublikowana nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Według nowych przepisów rolnicy na emeryturze nie będą musieli zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, by otrzymać świadczenie w pełnej wysokości.

emerytury rolnicze, świadczenia dla rolników, MRiRW, KRIR, KRUS

Resort zapowiada zmiany w emeryturach rolniczych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że jeszcze w tym roku zamierza opracować nowe zasady waloryzacji świadczeń emerytalnych. W związku z sygnałami od rolniczych emerytów o niższych niż deklarowane podwyżkach świadczeń,...

Do tej pory gospodarz, który osiągnął wiek emerytalny, w celu uzyskania emerytury (tzn. części uzupełniającej emerytury) musiał zrezygnować z prowadzenia działalności rolniczej.  Jak przypomniał Kowalczyk, od wielu miesięcy deklarował, że od 1 lipca rolnicy będą mogli przechodzić na emeryturę bez konieczności przekazywania gospodarstwa. Ponieważ jednak opublikowana 31 maja ustawa wchodzi w życie po 14 dniach od publikacji, nastąpiło przyspieszenie tych deklaracji.

- Ustawa wchodzi w życie 15 czerwca, czyli już od 15 czerwca rolnicy będą mogli składać wnioski o emeryturę - jeśli ukończyli wiek emerytalny: 65 lat w przypadku mężczyzn i 60 lat kobiet - nie musząc przekazywać gospodarstwa i przerywać pracy w gospodarstwie - oświadczył wicepremier.

Podkreślił, że jest to rozwiązanie bardzo oczekiwane przez rolników i jest realizacją "sprawiedliwości dziejowej". - Ubezpieczeni w ZUS mają możliwość pracy będąc na emeryturze i ta emerytura nie była im zawieszana, zabierana. Rolnicy takiej możliwości nie mieli. Teraz od 15 czerwca taką możliwość będą mieli - wskazał minister rolnictwa.

ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników, Andrzej Duda, emerytury rolnicze, działalność rolnicza

Nowela ustawy o emeryturach rolników z podpisem prezydenta

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Według nowych przepisów rolnicy na emeryturze nie będą musieli zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, by...

Dodał, że praca rolnika-emeryta w gospodarstwie rolnym nie będzie się wiązała z odprowadzaniem dodatkowej składki na ubezpieczenia emerytalne, także będą mogli pobierać emeryturę bez żadnych innych dodatkowych obciążeń.

- Mam nadzieję, że to pozwoli na dodatkowe źródła dochodów rolników, szczególnie dla tych, którzy nie mają następców albo następcy nie są zainteresowani prowadzeniem gospodarstwa, aby nie leżało odłogiem, ale też jako dodatkowe źródło dochodów do emerytury rolniczej. Jak wiemy, ten system nie daje najwyższych emerytur, ale jest bardzo dobry dla rolników, bo składki emerytalne są niewielkie - stwierdził Kowalczyk.

Zapewnił ponadto, że KRUS nie zostanie zniesiony i będzie nadal funkcjonował w takim zakresie, jaki jest". Poinformował, że trwają natomiast prace zmierzające do uporządkowania problemu zbiegu emerytur z ZUS i z KRUS.

- Te zbiegi nie są symetryczne, tzn. w jedną stronę funkcjonują, w drugą nie. To musi być rozwiązane wspólnie z ministerstwem rodziny. Takie prace trwają. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie je przedstawimy - powiedział szef resortu rolnictwa.

Wspomniał też, że w znowelizowanej ustawie znalazły się rozwiązania pozwalające rolnikom, tak jak innym grupom zawodowym, na korzystanie z bezpłatnych turnusów rehabilitacji zawodowej. Będą mogli z nich korzystać zarówno rolnicy, jak i rolnicy-emeryci na podstawie skierowań lekarskich.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

18.01.2023 – 31.01.2023 – nadzwyczajne wsparcie dla producentów trzody chlewnej

Do 31.01.2023 – wsparcie na działalność statutową Kół Gospodyń Wiejskich

Do 24.02.2023 - można ubiegać się o wsparcie na „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” z PROW2014_2020.

31.01.2023 – 1.03.2023 – nabór wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych”

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej