Prezydent podpisał ustawę o wstrzymaniu sprzedaży państwowej ziemi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-04-2021,11:55 Aktualizacja: 22-04-2021,11:24
A A A

Andrzej Duda podpisał ustawą o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu. Znowelizowany dokument przedłuża zakaz sprzedaży państwowej ziemi o 5 lat do 30 kwietnia 2026 r. - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Wraz ze wstrzymaniem sprzedaży nieruchomości z Zasobu w 2016 r., podstawowym sposobem zagospodarowania państwowej ziemi stała się dzierżawa.

Dolnośląska Izba Rolnicza, przetargi na państwową ziemię, słupy na przetargach

"Słupy" na przetargach na ziemię? Izba: niech pokazują kwity

O tym, że w przetargach na dzierżawę ziemi z państwowego zasobu uczestniczą też osoby podstawione przez podmioty spoza środowiska rolniczego, mówi się nie od dziś. Dolnośląska Izba Rolnicza domaga się ulepszenia procedur. Wystąpienie DIR -...

W ZWRSP znajduje się jeszcze ponad 1,3 mln ha, z czego 1 mln ha jest w dzierżawie.

Nowela reguluje ponadto kwestie wstrzymania sprzedaży udziałów we współwłasności nieruchomości, aby uniknąć pojawienia się ewentualnych wątpliwości w tym zakresie.

Doprecyzowano, że dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa będzie musiał wskazać we wniosku o wyrażenie przez ministra rolnictwa zgody na sprzedaż państwowej ziemi, jakie względy społeczno-gospodarcze uzasadniają tą sprzedaż.

Do wniosków złożonych i nierozpatrzonych przed dniem wejścia w życie ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe.

Ustawa wejdzie w życie z dniem 30 kwietnia.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj