Oznakowanie miodu. "Mieszanka" to za mało, trzeba będzie podać każdy kraj pochodzenia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-11-2023,8:00 Aktualizacja: 04-11-2023,18:26
A A A

18 kwietnia 2024 roku - po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia (17 października br.) - wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych, dotycząca miodu.

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHAR-S) podkreśla w komunikacie, że zmiana wprowadzona nowymi przepisami dotyczy sposobu wskazywania w oznakowaniu miodów pochodzących z więcej niż jednego kraju informacji o krajach pochodzenia (w których miód został zebrany).

„Mieszanka” to za mało

Dotychczas możliwe było umieszczenie następujących, ogólnych informacji: „mieszanka miodów pochodzących z UE” albo „mieszanka miodów niepochodzących z UE”, albo „mieszanka miodów pochodzących z UE i niepochodzących z UE”.

minister, telus, rozporządzenie, prawo, miód, znakowanie, pszczelarze, biogazownie, substraty, poferment

Minister podpisał rozporządzenia ws. znakowania miodu i substratów do biogazowni

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus poinformował w czwartek o podpisaniu rozporządzeń dotyczących znakowania na etykietach kraju pochodzenia miodu oraz szczegółowej listy substratów możliwych do wykorzystania w...

„Tego rodzaju informacje - od momentu wejścia w życie rozporządzenia - nie będą już możliwe do stosowania na miodach produkowanych w Polsce. Nowe brzmienie przepisu wymaga wskazania: ‘nazwy państwa pochodzenia, w którym miód został zebrany, a w przypadku gdy miód pochodzi z więcej niż jednego państwa, nazwy państw pochodzenia, w których miód został zebrany’” – czytamy w komunikacie Inspekcji.

Sygnał dla konsumentów

Jak w nim podkreślono, zgodnie z uzasadnieniem do nowelizacji rozporządzenia jej celem jest poprawa identyfikacji miodów na rynku w zakresie państwa pochodzenia. Ma to być jednocześnie odpowiedź na wnioski pszczelarzy, którzy zwracali się do ministerstwa rolnictwa z postulatami wprowadzenia skutecznych działań, by konsumenci otrzymywali rzetelne informacje o pochodzeniu miodu.

„Ponadto w rozporządzeniu przewidziano okres przejściowy, czyli możliwość pozostawania w obrocie miodu oznakowanego w oparciu o dotychczasowe przepisy, do wyczerpania zapasów, nie dłużej jednak niż przez okres 12 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji rozporządzenia” – przypomina IJHAR-S.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej