Nowelizacja ustawy o zdrowiu publicznym. Będzie wyłączenie z opłaty cukrowej napojów z cukrami naturalnymi z soków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
03-12-2023,10:40 Aktualizacja: 03-12-2023,10:45
A A A

Wyłączenie napojów z opłaty cukrowej, w których składzie są tylko cukry zawarte naturalnie w użytym do ich produkcji soku i nektarów z owoców o wysokiej kwasowości, których sok nie nadaje się do bezpośredniego spożycia – zakłada projekt ustawy, opublikowany w sobotę na Rządowym Centrum Legislacji.

W sobotę w Rządowym Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym. Wnioskodawcą jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Nie są dosładzane cukrami

W Ocenie Skutków Regulacji wyjaśniono, iż nowelizacja ustawy zakłada wyłączenie z katalogu napojów podlegających opłacie od środków spożywczych (tzw. "opłata cukrowa"): napojów, w których składzie znajdują się wyłącznie cukry zawarte naturalnie w użytym do ich produkcji soku owocowym lub warzywnym, "ponieważ są to tak naprawdę soki rozcieńczone wodą i nie są dosładzane cukrami czy też słodzikami" oraz nektarów owocowych z owoców o wysokiej kwasowości, z których sok nie nadaje się do bezpośredniego spożycia (czyli produktów wymagających dosładzania, np. z czarnej porzeczki), nawet, jeśli zawierają więcej niż 5 g cukru na 100 ml.

Ponadto proponuje się objęcie opłatą syropów, w których na pierwszym miejscu w wykazie składników znajduje się cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy i które do wprowadzenia opłaty były "zwykłymi" środkami spożywczymi, a które po wprowadzeniu opłaty zaczęto wprowadzać na rynek jako suplementy diety.

podatek cukrowy, cukier, pieniądze

Minister tłumaczy, dlaczego opłata cukrowa jest niezbędna

Wprowadzenie opłaty cukrowej jest potrzebne, bo w otyłości dzieci dogonimy Zachód szybciej niż w czymkolwiek innym - wskazał w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zaznaczył, że także opłata od alkoholi w małych opakowaniach ma...

Prozdrowotne wybory

W OSR wskazano, że w celu "stymulowania prozdrowotnych wyborów konsumentów od dnia 1 stycznia 2021 r. została wprowadzona opłata od środków spożywczych (tzw. opłata ‘cukrowa’), która wpływa na wzrost cen napojów słodzonych oraz napojów z zawartością kofeiny lub tauryny". Podano, iż opłata ta została wprowadzona, by zachęcić producentów do redukcji ilości substancji słodzących, a konsumentów do wyboru zdrowszych produktów.

Zauważono jednak, że aktualnie opłatą tą objęte są nektary z owoców o wysokiej kwasowości, z których sok nie nadaje się do bezpośredniego spożycia oraz soki rozcieńczone wodą.

"Na rynku napojów ww. wyroby konkurują z tańszymi pod względem kosztów produkcji napojami, które zawierają w swoim składzie jedynie wodę z dodanymi aromatami, barwnikami i cukrami. Stąd wyłączenie nektarów z owoców o wysokiej kwasowości oraz soków rozcieńczonych wodą z katalogu napojów objętych opłatą od środków spożywczych przyczyniłoby się do zwiększenia ich atrakcyjności, a także pozytywnie wpłynęło na wykorzystanie krajowego potencjału produkcji owoców i warzyw oraz sytuację gospodarstw rolnych" – podsumowano.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu