Nowelizacja ustawy o kołach gospodyń wiejskich weszła w życie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-05-2020,13:50 Aktualizacja: 27-05-2020,13:55
A A A

Dziś wchodzi w życie nowelizacja ustawy o kołach gospodyń wiejskich, przygotowana przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Przepisy zakładają przeznaczenie w 2020 r. 40 mln zł na pomoc finansową dla KGW.

"To od 3 do 5 tys. zł na działalność zarejestrowanego KGW. Kwota zależy od liczby członków organizacji" - precyzuje resort w wydanym komunikacie. Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśliła, że wsparcie ułatwi realizację zadań statutowych kół i wesprze lokalne społeczności.

Koła gospodyń wiejskich, organizacje pozarządowe, andrzej duda, wsparcie dla gospodyń wiejskich

Ustawa o kołach gospodyń wiejskich z podpisem prezydenta

Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o kołach gospodyń wiejskich - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP. Dokument umożliwia w tym roku 40 mln zł dofinansowania dla kół. Ustawa stanowi, że w roku 2020 koło gospodyń wiejskich będzie...

Nowe przepisy powierzają nadzór nad działalnością kół Pełnomocnikowi Rządu do spraw Lokalnych Inicjatyw Społecznych. Dotychczas nadzór był sprawowany przez Pełnomocnika Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

- Dzięki pomocy finansowej koła gospodyń wiejskich realizują wiele ważnych społecznie projektów. To organizacje intensywnie wspierające rozwój obszarów, na których działają. Oprócz wykonywania zadań statutowych, szerzą ideę wolontariatu i aktywizują lokalne społeczności. Za pomocą rozwiązań ustawowych pomagamy wyzwalać kołom ich potencjał – powiedziała wiceminister Anna Gembicka, Pełnomocnik Rządu do spraw Lokalnych Inicjatyw Społecznych.

Resort przypomniał, że uchwalona w listopadzie 2018 r. ustawa o kołach gospodyń wiejskich nadała zarejestrowanym kołom osobowość prawną. Ponadto KGW otrzymały możliwość ubiegania się o pomoc finansową na realizację zadań, istotnych z punktu widzenia społeczności wiejskich.

Warunkiem pomocy finansowej jest rejestracja w Krajowym Rejestrze KGW. W rejestrze znajduje się obecnie ponad 9,1 tys. kół. Kwota pomocy przyznanej kołom wyniosła w 2018 r. 16,5 mln złotych, a w 2019 r. - blisko 30 mln złotych. Tegoroczny limit 40 mln zł umożliwi wsparcie dla około 11,6 tys. kół.

Pomoc jest przyznawana do wyczerpania środków finansowych, zgodnie z kolejnością złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

28.05.2021 - 31.08.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej

31.07.2021 - termin płatności składki KRUS za III kwartał

do 2.08.2021 - termin składania wniosków do ARiMR o "Wsparcie na zalesienie i tworzenie terenów zielonych"

21.06 - 19.08.2021 - termin składania wniosków o wsparcie finansowe na "Modernizacja gospodarstw rolnych"