Na zakupy z własną torbą? Koniec ery darmowych torebek coraz bliżej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
04-11-2015,9:45 Aktualizacja: 04-11-2015,10:58
A A A

Zarówno przetwórcy, jak i handel są jednomyślni co do przyjęcia przez Polskę prawa, które zapewni, że torebki foliowe na zakupy nie będą oferowane konsumentom bezpłatnie. Tego rodzaju rozwiązania przyniosły już efekt w innych krajach UE.

W Hiszpanii, po wprowadzeniu opłat za torebki przykasowe ich zużycie spadło o 50 proc. Wcześniej takie zasady dystrybucji torebek w handlu spożywczym zostały przyjęte w Niemczech, gdzie obecnie w detalu torebka kosztuje 10 eurocentów.

Nadchodzi definitywny koniec torebek foliowych w sklepach?

Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych zdecydował się na utworzenie specjalnej grupy roboczej do spraw torebek foliowych. Zadaniem grupy będzie wypracowanie sposobów optymalnej transpozycji dyrektywy Parlamentu i Rady UE...
Podobne rozwiązania znajdują zwolenników w innych krajach UE, między innymi w Wielkiej Brytanii (5 pensów).

Ministerstwo Środowiska rozpoczęło prace nad nowymi przepisami. W Polsce od kilku lat spożywcze sieci handlowe także pobierają opłaty za tradycyjne "foliówki".

"Mamy nadzieję, że i u nas  unikniemy regulacji administracyjnie ograniczających zużycie. Wiąże się to z koniecznością stworzenia dodatkowych miejsc pracy w administracji oraz koniecznością raportowania przez punkty sprzedaży detalicznej ilości wprowadzonych torebek na rynek, co w przypadku bardzo rozdrobnionego rynku detalicznego wydaje się  dość trudne, jeżeli w ogóle możliwe" - podkreśla Stowarzyszenie Przetwórców Tworzyw Sztucznych, które aktywnie pracuje nad rekomendacją konkretnych rozwiązań.

Należy przypomnieć, że ewentualne przepisy nie będą dotyczyć torebek do pakowania produktów luzem takich jak pieczywo, wędliny czy warzywa oraz toreb na zakupy wielorazowe o grubości powyżej 50 mikronów.

Państwa członkowskie UE mają czas do 27 listopada 2016 r., aby wprowadzić przepisy zgodne z unijną dyrektywą.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

28.05.2021 - 31.08.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej

21.06 - 19.08.2021 - termin składania wniosków o wsparcie finansowe na "Modernizacja gospodarstw rolnych"