Koła łowieckie pod nadzór starostów?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
11-01-2021,13:10 Aktualizacja: 11-01-2021,12:08
A A A

Zmian w prawie, by zmobilizować koła łowieckie do realizacji ustawowych obowiązków, chce Krajowa Rada Izba Rolniczych. O podjęcie działań wystąpiła do ministra klimatu i środowiska.

Po pierwsze - na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej - domaga się ustanowienia nadzoru nad kołami łowieckimi przez starostów powiatowych.

"Skoro starosta odpowiedzialny jest za wydzierżawianie obwodów łowieckich oraz naliczanie opłat z tego tytułu, powinien on również sprawować nadzór nad wypełnianiem obowiązków wynikających z prawidłowej gospodarki łowieckiej" - argumentuje samorząd rolniczy.

nielegalne polowanie, Nadleśnictwo Smardzewice, Tomaszówek, powiat opoczyński, Barbara Stępień

Myśliwy zastrzelił jelenia na prośbę rolnika. Zwierzę niszczyło uprawy

Nawet do 8 lat pozbawienia wolności grozi 40-latkowi, który z broni myśliwskiej nielegalnie upolował jelenia. Dostał na niego "zlecenie" od chcącego chronić swoje uprawy gospodarza. Stróże prawa zostali poinformowani o...

I dodaje, że potrzebne jest wypracowanie takich rozwiązań prawnych, które mogłyby doprowadzić do załagodzenia sporu między rolnikami, a kołami łowieckimi.

Po drugie - na wniosek Dolnośląskiej Izby Rolniczej - KRIR wskazuje jako konieczne unormowanie kwestii szacowania szkód w uprawach, a dokładniej sytuacji, w których koła łowieckie odmawiają szacowania pomimo zgłoszenia albo spóźniają się z podjęciem działań lub nie dostarczają protokołów szacowania, uniemożliwiając rolnikowi wniesienie pozwu o odszkodowanie.

"Zgodnie z obowiązującymi przepisami wymagane jest uprzednio przejście całej procedury administracyjnej. Tego typu praktyki stosowane przez koła łowieckie przysparzają rolnikom dużych problemów, narażając tym samym na wymierne straty" - przekonują Izby.

W ich ocenie, tylko wprowadzenie stosownych zmian może pomóc "zmobilizować koła łowieckie do wypełniania przez nie ustawowych obowiązków, a poszkodowanym rolnikom stworzy realną ochronę ich praw".

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj