Zyski banków ciągle rosną

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-02-2017,10:55 Aktualizacja: 10-02-2017,11:19
A A A

Zysk sektora bankowego w 2016 roku wyniósł 13,91 mld zł, czyli wzrósł rok do roku o 24,3 proc. - podała na stronie internetowej Komisja Nadzoru Finansowego. Zdaniem analityków wpływ na to miał zwłaszcza zysk ze sprzedaży akcji Visy Europe.

Według wyliczeń PAP w samym grudniu zysk sektora wyniósł 838,6 mln zł, natomiast w IV kwartale 2016 roku było to 2,52 mld zł. Wynik z tytułu odsetek wzrósł w 2016 roku o 7,6 proc., do 38,06 mld zł, natomiast wynik z prowizji spadł o 5,4 proc. do 12,6 mld zł.

uokik, banki, kredyty, Rzecznik Finansowy, oferta banków

Banki pod lupą UOKiK. Jest sporo zarzutów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowania przeciw 18 bankom. UOKiK sprawdza, jak banki zmieniają umowy z konsumentami, czy wystarczająco informują o zmianach warunków umów finansowych. Jak podano w...

Analitycy bankowi przyznają, że 24-procentowy wzrost zysku netto należy tłumaczyć przede wszystkim zyskiem ze sprzedaży przez banki udziałów w Visa Europe na rzecz Visa Inc., co nastąpiło w pierwszej połowie 2016 roku. Została bowiem przeprowadzona wtedy fuzja Visa Inc. oraz Visa Europe

- Zysk banków ze sprzedaży Visy to jeden z zasadniczych czynników, który mógł wpłynąć na ten wynik, to było ponad 2 mld zł - mówi Kamil Stolarski z Haitong Bank. Jego zdaniem dobry wynik z tytułu odsetek należy tłumaczyć zmniejszeniem się w 2016 roku kosztu depozytów. Natomiast wyniki sektora roku 2015 dodatkowo obciążył upadek SK Banku (Spółdzielczego Banku Rolnictwa i Rzemiosła w Wołominie).

Marcin Jabłczyński z Deutsche Banku też uważa, że na wysoki zysk netto sektora wpływ miały "jednorazówki". - Największy wpływ miał zysk z Visy, z kolei IV kwartał 2015 roku obciążył upadek SK Banku - zaznacza. Jego zdaniem negatywnie na wynik 2015 roku wpłynęły także wpłaty banków na fundusz wsparcia kredytobiorców walutowych (600 mln zł).

Jego zdaniem bez uwzględniania w bilansie sektora bankowego upadku SK Banku z jednej strony, a zysków z Visy z drugiej, "wyniki sektora spadają". Powodem jest, według analityka DB, podatek bankowy.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement