Zwolnienie ze składek na KRUS. Dlaczego przychodzą nakazy płatnicze?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-04-2020,13:45 Aktualizacja: 20-04-2020,13:50
A A A

Bardzo szeroko rozpowszechniona wiadomość o zwolnieniu rolników ze składek ubezpieczeniowych za drugi kwartał dotyczy jednak tylko ich części. Rolnicza "Solidarność" wystąpiła o to, by była to całość.

We wniosku do premiera Mateusza Morawieckiego zaznaczono, że funkcjonujący rządowy mechanizm pomocowy związany z koronawirusem dotyczy jedynie części emerytalno-rentowej (wartość pomocy szacuje się na ponad 300 mln zł), nie dotyczy natomiast części chorobowo-macierzyńskiej (czyli zdrowotnej, wypadkowej i macierzyńskiej - ok. 140 mln zł), którą rolnicy są zmuszeni zapłacić.

krus, składki na ubezpieczenia rolników, renty i emerytury rolnicze

KRUS: zwolnienie ze składek, zasiłek opiekuńczy...

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wystosowała komunikaty o zwolnieniu z opłacania składek za drugi kwartał 2020 r., zasiłku opiekuńczym przysługującym z tytułu opieki nad dziećmi i przedłużeniu wypłat rent rolniczych i innych świadczeń....

"Kwestia dodatkowa to także ubezpieczenie zdrowotne, z którego rolnicy zwolnieni nie są" - podkreśla rolnicza "S".

Jak zaznacza, w toku prac nad uchwaloną ustawą w Senacie, z inicjatywy NSZZ RI "Solidarność" zgłoszona została poprawka pozwalająca na całościowe zwolnienie rolników z płatności składek za drugi kwartał.

Choć uzyskała zielone światło w tej izbie, nie uzyskała wystarczającego poparcia w ostatecznym kształcie ustawy.

"Należy zwrócić uwagę  iż we wszystkich zapowiedziach dotyczących realizacji tarczy antykryzysowej w części poświęconej rolnictwu mówiono o zwolnieniu ze składek KRUS, co także przez ogół opinii publicznej zostało odebrane jako umorzenie całkowite. W takiej sytuacji rolnicy od których sygnały licznie otrzymujemy, a którzy otrzymują nakazy płatnicze z KRUS czują się wprowadzeni w błąd, gdyż ich zdaniem sprawa nie została dostatecznie wyjaśniona opinii publicznej" - podkreśliła w wystąpieniu Teresa Hałas, przewodnicząca rolniczej "S".
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu