Znamy harmonogram naboru wniosków w ramach Planu Strategicznego WPR

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-03-2023,10:00 Aktualizacja: 25-03-2023,19:35
A A A

ARiMR opublikowała harmonogram naboru wniosków o wsparcie dla rolników w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Od 15 marca rolnicy mogą ubiegać się o dopłaty bezpośrednie. Na jednym wniosku aplikować o dopłaty do ziemi oraz o płatność redystrybucyjną (dopłata dodatkowa do 30 ha) oraz płatność dla młodych rolników.

dopłaty bezpośrednie, płatności  obszarowe, ARiMR, wsparcie dla rolnictwa

MRiRW zapewnia, że rolnicy dobrze sobie radzą ze składaniem wniosków

Ponad 9 tys. rolników złożyło wnioski o dopłaty bezpośrednie - poinformował resort rolnictwa. Od tego roku można wnioskować o nowe rodzaje płatności związane z ochroną środowiska i klimatu w ramach sześciu ekoschematów. Nabór...

Gospodarze ponadto mogą starać się o dopłaty w ramach 6 ekoschematów, jak również o dopłaty związane z produkcją (tj. np. dopłaty do krów, kóz, pomidorów truskawek czy roślin strączkowych) oraz o wsparcie w ramach interwencje (działań) rolno-środowiskowo-klimatycznych, w tym o płatność dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW). Kampania naboru tych wniosków potrwa do 15 czerwca.

Jako pierwsze działanie w ramach Planu Strategicznego 2023-2027, poza dopłatami bezpośrednimi, ruszy wsparcie dla pszczelarzy. Wnioski będzie można składać już od 3 kwietnia. Dofinansowanie będzie dotyczyło inwestycji i wspierania modernizacji gospodarstw pasiecznych; zwalczania warrozy; pomoc w odbudowie i poprawie wartości użytkowej pszczół. Pula środków przeznaczona na interwencje pszczelarskie w roku pszczelarskim 2023 wynosi ok. 47 mln zł, najwięcej pieniędzy trafi na modernizację gospodarstw pasiecznych.

Natomiast uruchomienie naborów na inne interwencje odbędzie się w II połowie br. I tak według orientacyjnych terminów podanych przez ARiMR, w ramach interwencji inwestycje i rozwój gospodarstw jako pierwsze będzie można składać wnioski o premie dla młodych rolników - od 30 czerwca; na pomoc dla małych gospodarstw - od 1 sierpnia; na inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność (dotacja) - od 23 października; na inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF - 16 sierpnie, a od 15 listopada na inwestycje w gospodarstwach w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej.

dopłaty bezpośrednie, płatności  obszarowe, ARiMR, wsparcie dla rolnictwa

Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie ruszył na nowych zasadach

Rozpoczęła się kampania przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Będzie to pierwszy nabór w ramach Krajowego Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027. Nowością są dopłaty na realizację ekoschematów - poinformowała...

Od 2 października przewidywane jest uruchomienie naboru wniosków na interwencje sektorowe na rynku owoców i warzyw. A od 7 sierpnia możliwe będzie ubieganie się o wsparcie na tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych.

Jest już harmonogram naborów wniosków o przyznanie pomocy w 2023 r. w ramach Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (KPS WPR 2023-2027).

Na realizację PS składa się: wsparcie w kwocie 17,3 mld euro w ramach I filaru WPR (dopłaty bezpośrednie) oraz 4,7 mld euro w ramach II filaru WPR - na wsparcie obszarów wiejskich uzupełnione o współfinansowanie krajowe w wysokości ponad 3,2 mld euro. W sumie wydatki na wspólną politykę rolną w naszym kraju wyniosą ponad 25 mld euro.

Harmonogram jest dostępny tutaj.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu