Zmieni się sposób waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-12-2022,13:10 Aktualizacja: 21-12-2022,13:10
A A A

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy zwiększający emerytury rolnicze przez powiązanie emerytury podstawowej z KRUS z najniższą z ZUS - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Na stronie internetowej ministerstwa rolnictwa podano, że obecnie wysokość emerytury z KRUS jest ustalana w oparciu o tzw. emeryturę podstawową. Dziś kwoty świadczeń z KRUS i ZUS są różne. Po marcowej waloryzacji w 2022 r. rolnicza emerytura podstawowa wynosi 1084,58 zł, a minimalna emerytura z ZUS - 1338,44 zł brutto. Różnica wynosi 253,86 zł.

emerytury rolnicze, Mateusz Morawiecki, Henryk Kowalczyk, KRUS, ZUS

Emerytura z KRUS taka sama jak z ZUS. Rząd naprawia system

Rząd przyjął projekt ustawy o wyrównaniu zasad przyznawania emerytur z KRUS i ZUS - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Jak wyjaśnił, po 25 latach opłacania składek emerytura rolnicza nie może być niższa niż analogiczna z ZUS. Szef...

Dzięki nowemu rozwiązaniu zmieni się sposób waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych, przez powiązanie wysokości emerytury podstawowej w KRUS z wysokością najniższej emerytury z ZUS.

W 2023 r. emerytura minimalna z ZUS miałaby wzrosnąć do 1588,44 zł. Dzięki temu podstawowa z KRUS wynosić będzie 1430 zł (90 proc. minimalnej emerytury wypłacanej z ZUS). Przyjęte przepisy gwarantują, że emerytura rolnicza (po 25 latach opłacania składek) nie będzie niższa od najniższej emerytury wypłacanej z ZUS.

Możliwe będzie ponadto uzyskiwanie dodatku do emerytur rolniczych. Zapewniać to będzie mechanizm rekompensujący opłacanie podwójnej oraz dodatkowej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe z tytułu: prowadzenia - oprócz działalności rolniczej - dodatkowo pozarolniczej działalności gospodarczej; prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych o powierzchni powyżej 50 ha.

Wyrównanie zasad przyznawania emerytury w KRUS i ZUS z budżetu państwa będzie kosztować ponad 2 mld zł - wskazano w komunikacie KPRM. Nowe przepisy mają wejść w życie zasadniczo po 14 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej