Zarabiamy więcej niż przed rokiem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-04-2016,15:10 Aktualizacja: 25-04-2016,15:19
A A A

W marcu przeciętne miesięczne nominalne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 4 tys. 351,45 zł, czyli było o 3,3 proc. wyższe niż przed rokiem - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

Płace wzrosły w większości branż: najbardziej w działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (o 7,3 proc.), zakwaterowaniu i gastronomii (o 6,5 proc.) oraz obsłudze rynku nieruchomości (o 6 proc.).

Spadek wynagrodzeń odnotowano natomiast w górnictwie i wydobywaniu (o 5,1 proc. ) oraz w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 3,5 proc.).

spólki skarbu państwa, spółki, skarb państwa, wynagrodzenia, ustawa kominowa

W spółkach Skarbu Państwa już tak dużo nie zarobią

Rząd przyjął projekt ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami - poinformował Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Pensje menedżerów spółek z...

Z działów o znaczącym udziale w zatrudnieniu znacznie wyższe niż w marcu ub.r. były wynagrodzenia m.in. w produkcji artykułów spożywczych (o 7,2 proc.), produkcji mebli (o 6,1 proc.), a także handlu hurtowym i detalicznym pojazdami samochodowymi oraz ich naprawie (o 5,9 proc.).

GUS wyliczył także, że siła nabywcza przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw w pierwszym kwartale br. była wyższa niż przed rokiem o 4,7 proc. (w pierwszym kwartale ub. roku wzrost wyniósł 5,7 proc.).

Urząd podał, że przeciętna miesięczna nominalna emerytura i renta brutto z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych w okresie styczeń-marzec ukształtowała się na poziomie 2 tys. 74,84 zł, co oznacza wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. o 2,7 proc.

W marcu - po przeprowadzonej na początku miesiąca waloryzacji -  wyniosła 2 tys. 83,49 zł, czyli o 1,7 proc. więcej niż przed rokiem. Przeciętna miesięczna realna emerytura i renta z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych w pierwszym kwartale wzrosła w skali roku o 3,2 proc., a w marcu o 2,3 proc.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu