Z Nowym Rokiem nowym krokiem, ale... bez pieniędzy. LIR domaga się przyspieszenia wypłaty środków z tytułu ekoschematów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
01-01-2024,9:10 Aktualizacja: 01-01-2024,11:12
A A A

Pieniędzy w budżetach gospodarstw brakuje, a kredyty trzeba na bieżąco spłacać. Dlatego lubelski samorząd rolniczy wystąpił w sprawie przyspieszenia wypłat środków dla wielu rolników, którzy zadeklarowali realizację ekoschematów.

W przyjętym w końcówce minionego roku (28 grudnia) stanowisku Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej (LIR) podkreśla, że prognozy na rok 2024 r. dla rolnictwa nie napawają optymizmem. Wpływ na to miała trudna sytuacja na rynkach rolnych, import zbóż i rzepaku z Ukrainy, susza, trudne żniwa i drastyczny wzrost cen środków do produkcji rolnej.

wir, izba rolnicza, minister, siekierski, opłacalność produkcji

Mimo wysiłków, wychodzi "dokładka" do hektara. Brak opłacalności produkcji rolnej to wyzwanie dla nowego ministra

Brak opłacalności produkcji rolniczej znalazł się na czele „Katalogu pilnych spraw”, który został przekazany przez Wielkopolską Izbę Rolniczą (WIR) nowemu ministrowi rolnictwa Czesławowi Siekierskiemu. WIR podkreśliła w swoim...

„Biorąc to pod uwagę, możemy się spodziewać kolejnych lat kryzysowych w sektorze rolniczym w Polsce, które mogą okazać się trudne do odwrócenia (…) Wiele gospodarstw rolnych ma zaciągnięte kredyty. Rolnicy od zawsze należeli do grupy, która starała się regulować należności na bieżąco. Teraz jednak mają oni problem z płynnością finansową, a eksperci ostrzegają, że kondycja finansowa gospodarstw może się jeszcze pogorszyć” – czytamy w stanowisku LIR.

W związku z tak trudną sytuacją ekonomiczną w rolnictwie, Izba zwraca się do ministra rolnictwa o pilne podjęcie działań w kierunku przyśpieszenie prac mających na celu jak najszybsze wypłaty rolnikom środków finansowych z tzw. ekoschematów.

„Uważamy również, że w przyszłości wypłaty zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich powinny także zawierać środki finansowe w ramach ekoschematów” - zaznacza LIR.

Warto dodać, że tę tematykę poruszyła ostatnio także Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR). W swoim „Katalogu pilnych spraw” do załatwienia w rolnictwie, przekazanym nowemu szefowi resortu rolnictwa, zwróciła uwagę, że „w ostatnim czasie rolnicy otrzymali bardzo niskie zaliczki na dopłaty bezpośrednie, nieuwzględniające części związanej z ekoschematami”.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich