Wyższe kredyty płynnościowe dla rolników? MRiRW odpowiada

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-05-2024,11:35 Aktualizacja: 17-05-2024,11:39
A A A

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) odpowiedziało na wniosek samorządu rolniczego, dotyczący preferencyjnych kredytów płynnościowych, do których oprocentowania dopłaca budżet państwa.

Izby rolnicze w swoim wystąpieniu domagały się podwyższenia kwot kredytów przyczyniających się do poprawy płynności finansowej gospodarstw oraz wydłużenia czasu na ich spłatę do 25 lat.

„Uważamy, że kwoty kredytów udzielonych producentowi rolnemu nie powinny przekroczyć: 1 mln zł dla gospodarstw do 50 ha oraz 2 mln zł dla gospodarstw o pow. powyżej 50 ha. Natomiast dla gospodarstw utrzymujących zwierzęta maksymalna kwota powinna wynosić 5 mln zł, ze względu na znaczne wzrosty cen środków do produkcji i materiałów budowlanych” - brzmiał wniosek rolniczego samorządu.

Resort rolnictwa odpowiedział na niego krótko i niejednoznacznie.

„W przypadku pozyskania dodatkowych środków na dopłaty do oprocentowania kredytów płynnościowych dla producentów rolnych, rozważona zostanie propozycja podwyższenia kwoty kredytu i wydłużenia okresu kredytowania przedstawiona w piśmie (izb – red.)” – przekazało ministerstwo.

O kredyty płynnościowe rolnicy mogą ubiegać się w bankach współpracujących z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Więcej można się o nich dowiedzieć na portalu ARiMR (tutaj).

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich