Wydłużenie naborów na modernizację i restrukturyzację gospodarstw

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
21-05-2020,13:10 Aktualizacja: 21-05-2020,8:12
A A A

Nabór wniosków na "modernizację" i "restrukturyzację małych gospodarstw" został wydłużony do 30 czerwca - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pierwotnie nabór kończył się 29 maja.

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom beneficjentów przedłużone zostały terminy składania wniosków na działania "Modernizacja gospodarstw rolnych (obszar D)" oraz "Restrukturyzacja małych gospodarstw" - poinformował prezes ARiMR, Tomasz Nowakowski.

Premia dla młodych rolników, arimr, prow 2014-2020, wsparcie dla rolnictwa

Premie czekają na młodych rolników

O 150 tys. zł premii mogą ubiegać się młodzi rolnicy na rozpoczęcie samodzielnego gospodarowania. Wnioski przyjmują do 1 sierpnia regionalne oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O pieniądze może starać się osoba, która...

Rolnicy, którzy chcą ubiegać się o środki w ramach tych dwóch popularnych naborów mają czas na złożenie wniosków do 30 czerwca 2020 r.

Modernizacja w obszarze D to działanie skierowane do rolników posiadających gospodarstwa o wielkości ekonomicznej od 13 tys. do 200 tys. euro. O wsparcie może ubiegać się wspólnie kilku rolników.

W tym przypadku wielkość ekonomiczna pojedynczego gospodarstwa może być mniejsza niż 13 tys. euro, przy czym suma wielkości ekonomicznej wszystkich gospodarstw musi wynosić co najmniej 15 tys. euro, a po zrealizowaniu inwestycji wielkość ekonomiczna gospodarstwa każdego ze wspólnie wnioskujących rolników osiągać wartość co najmniej 13 tys. euro.

Przyznawane w ramach modernizacji gospodarstw rolnych wsparcie ma formę dofinansowania poniesionych na realizację inwestycji kosztów kwalifikowanych. Standardowo jest to 50 proc. Tylko w przypadku, gdy o pomoc ubiega się młody rolnik, lub gdy wniosek składa wspólnie kilku rolników poziom wsparcia może być wyższy i wynieść 60 proc.

dopłaty, arimr, oświadczenie dopłaty bezpośrednie

ARiMR do rolników: ostateczny termin mija 8 czerwca

Tylko do 8 czerwca ARiMR będzie przyjmowała oświadczenia dot. dopłat bezpośrednich. To efekt wejścia w życie znowelizowanej ustawy o COVID-19, która przywraca bieg terminów - informuje Agencja. W tym roku po raz kolejny rolnicy...

Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 500 tys. zł, przy czym dla inwestycji niezwiązanych bezpośrednio z budową czy modernizacją budynków inwentarskich, w tym ich wyposażeniem lub budową, lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach, w których jest prowadzona produkcja zwierzęca, rolnik może otrzymać do 200 tys. zł.

W ramach "Restrukturyzacji" o wsparcie finansowe może starać się rolnik posiadający gospodarstwo obejmujące co najmniej 1 ha użytków rolnych lub nieruchomość służącą do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej.

Wielkość ekonomiczna takiego gospodarstwa nie może przekraczać 13 tys. euro. Wsparcie na rozwój małych gospodarstw to 60 tys. zł bezzwrotnej premii wypłacanej w dwóch ratach:80 proc. (48 tys. zł) po spełnieniu warunków określonych w decyzji o przyznaniu pomocy, a 20 proc. (12 tys. zł) po prawidłowej realizacji biznesplanu.

pomoc suszowa, jan krzysztof ardanowski, nowelizacja budżetu, epidemia koronawirusa

Rolnicy poczekają na pieniądze jeszcze kilka tygodni

- Reszta pomocy suszowej za 2019 rok zostanie wypłacona po nowelizacji budżetu - powiedział we wtorek Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Dodał, że w jego ocenie będzie to możliwe za kilka tygodni. - Problem z wypłatą niewielkiej części...

Dotację można przeznaczyć wyłącznie na działalność rolniczą lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie. Co najmniej 80 proc. otrzymanej premii należy wydać na inwestycje w środki trwałe.

W obu naborach wnioski o przyznanie pomocy należy dostarczać do oddziałów regionalnych ARiMR. Można je złożyć w formie dokumentu elektronicznego na elektroniczną skrzynkę podawczą, za pośrednictwem platformy ePUAP lub przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej.

Dokumenty można również dostarczyć do specjalnych wrzutni, które ustawione są w placówkach terenowych Agencji.

Do 20 maja o wsparcie na "Modernizację w obszarze D" wnioskowało 554 rolników, a dla poddziałania "Restrukturyzacja małych gospodarstw" wpłynęło blisko 1000 wniosków.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement